Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuŚwiadczenia socjalne

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-09 14:00:45
austria, praca, świadczenia socjalne

Osobom przebywającym i pracującym w Austrii przysługuje szereg świadczeń socjalnych.

Zasiłek rodzinny w Austrii nie zależy ani od dochodów, ani okresu zatrudnienia, PAP/Jacek Turczyk

 

Szczegółowe informacje również w języku polskim można znaleźć na stronie internetowej http://sozialinfo.wien.gv.at/content/pl/10/Homepage

Zasiłek rodzinny w Austrii nie zależy ani od dochodów, ani okresu zatrudnienia. Zasadniczo prawo do zasiłku mają rodzice, których centrum interesów życiowych znajduje się na terytorium Austrii i których dzieci żyją z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym lub wówczas, gdy w przeważającej mierze łożą oni na utrzymanie dziecka/dzieci.

W kręgu uprawnionych są:

  • obywatele Austrii
  • obywatele UE/EOG
  • obywatele państw trzecich przebywający w Austrii legalnie na podstawie długoterminowego prawa pobytu
  • uchodźcy i azylanci.

 

Prawo do zasiłku przysługuje do ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Dla starszych dzieci zasiłek przysługuje jedynie wtedy, gdy kształcą się do wykonywania zawodu (szkoła zawodowa, praktyka, czeladnictwo). Odrębne przepisy regulują prawo do zasiłku dorosłych studiujących dzieci.

Wniosek o zasiłek składa się do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania urzędu skarbowego (Finanzamt). Urząd może zażądać wszelkich dokumentów potwierdzających informacje zawarte we wniosku. W przypadku obywateli EU koniecznie należy przedłożyć dokument potwierdzający legalny pobyt w Austrii (Anmeldebestatigung).

Zasiłek jest wypłacany zasadniczo sześć razy w roku, w dwumiesięcznych ratach. Dodatkowo we wrześniu wartość miesięcznego zasiłku rodzinnego jest wypłacana podwójnie (tzw. 13. zasiłek rodzinny). Wnioski składa się co roku i możliwe jest złożenie ich do pięciu lat wstecz. Po pięciu latach roszczenie dotyczące zasiłku przedawnia się. W praktyce zdarza się, że zasiłek jest wypłacany obywatelom UE ze znacznym opóźnieniem, nie jest to jednak zasada i wynika najczęściej z konieczności potwierdzenia danych zawartych we wniosku.

 

Wysokość miesięcznego zasiłku rodzinnego na dziecko wynosi 109,70 euro i rośnie wraz z wiekiem dziecka - np. gdy skończy ono trzy lata, zasiłek wynosi 117,30 euro, gdy skończy 10 lat - 136,20 euro, a 19 lat - 158,90 euro.

W Austrii można ubiegać się też o tzw. zabezpieczenie minimalne (Mindestsicherung). Przysługuje ono osobom, które nie są w stanie pokrywać bieżących potrzeb - chodzi o wydatki na żywność, odzież, środki higieny, ogrzewanie i energię elektryczną oraz czynsz mieszkaniowy. Osoby zdolne do pracy muszą jednak wykazać gotowość do jej podjęcia. Jeżeli osoba pobierająca to świadczenia nie zamierza podjąć proponowanej jej pracy, kwota pomocy socjalnej może zostać zmniejszona o połowę. W niektórych przypadkach istnieje możliwość całkowitej utraty prawa do świadczeń.

Austriacka ustawa o zwalczaniu dumpingu płacowego i socjalnego (Lohn- und Sozialdumping-Bekämpfungsgesetz, LSDB-G) od 1 maja 2011 r. wprowadziła  obostrzenie warunków zatrudniania w Austrii pracowników z nowych krajów członkowskich UE. Chodzi o całkowite zrównanie stawek płacowych i obowiązkowych stawek na ubezpieczenia społeczne pracowników z tych krajów ze stawkami obowiązującymi rodzimych austriackich pracowników. Wysokość stawek płacowych austriackich pracowników są określane przez stosowne ustawy, rozporządzenia lub płacowe umowy taryfowe zawierane w ramach poszczególnych branż (tzw. Kollektivverträge).

Dla pracodawców nie przestrzegających zapisów tej ustawy - zarówno austriackich, jak i nie zarejestrowanych i nie mających własnej siedziby na terenie Austrii - przewidziano kary, z zakazem prowadzenia działalności gospodarczej w tym kraju przez co najmniej rok włącznie.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Księgowość dla spółki

Pełna księgowość dla spółek - usługa realizowana przez Kancelaria Clear
Polska - Warszawa 2021-07-05 Dodał: Arkadiusz Boruc Usługi finansowe Zobacz ofertę

BMW leasing

BMW Auto Premium to autoryzowany serwis BMW z siedzibą w Rzeszowie. Firma zajmuje się bieżącą obs...
Polska - Świlcza 2021-06-30 Dodał: BMW Auto Premium Handel, Usługi finansowe, Samochody osobowe Zobacz ofertę

Spawarki TIG - Paton

Paton.pl to sklep internetowy firmy MasterWeld Sp. z o.o., gdzie dostępne są wszelkiego rodzaju s...
Polska - Rzeszów 2021-06-23 Dodał: MasterWeld Sp. z o. o. Handel, Budownictwo Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert