Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuJak chronić patenty i znaki towarowe

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-09 14:02:50
austria, patenty, znaki towarowe, prawo, certyfikaty

W Austrii ochronę własności intelektualnej i przemysłowej reguluje wiele szczegółowych przepisów prawa. Określają m.in. zakres i okres ochrony.

 

 

Prawo własności
(Urheberrecht, UrhG)

Stanowi istotny wyjątek wśród innych przepisów ochrony własności intelektualnej, gdyż nie wymaga meldowania, rejestracji przedmiotu ochrony. W przeciwieństwie do patentu nie chroni pomysłu, lecz konkretną formę produktu. Prawo własności nie wygasa przez ok. 70 lat po śmierci ostatniego właściciela.

 

Prawo do marki
(Markenrecht, MSchG)

Marka to znak charakterystyczny przedsiębiorstwa, który pozwala odróżnić jego produkty od towarów innych firm. Prawo do marki przyznawane jest na 10 lat, może jednak być nieskończenie wiele razy przedłużane o kolejne dekady. Marki mogą przyjmować różne formy, np. czysty tekst, grafika, grafika z tekstem, dźwięk, formy trójwymiarowe.

 

 

Prawo patentowe
(Patentrecht, PatG)

Aby opatentować wynalazek, musi on spełniać cztery warunki: produkt musi być nowy, zostać stworzony w wyniku działalności innowacyjnej, być użyteczny, a pomysł i tajniki produkcji muszą być ujawnione. Przyznanie patentu na dany produkt nie jest jednoznaczne z udzieleniem wyłączności na używanie produktu. Prawo patentowe obowiązuje tylko wewnątrz kraju, to oznacza, że ochrona nie rozciąga się poza granicę państwa.

 

Prawo użytkowe
(Gebrauchsmusterrecht, GMG, tzw. "kleines Patent")

To „mały patent“, dla którego udzielenia nie jest konieczne osiągnięcie wysokiego poziomu innowacyjności, jak w przypadku zwykłego patentu.

 

 

 

 

Prawo ochrony typografii mikrochipów (Halbleiterschutz, HlSchG)

Ten szczególny przepis chroni trójwymiarową strukturę mikroelektronicznych półprzewodników (topografię chipów). Chroniona jest wyłącznie konkretna forma/kształt półprzewodnika. Poza ochroną pozostaje natomiast koncept, metody i systemy produkcji, zastosowana technologia i zapisane informacje. Aby zapewnić ochronę informacji tajnych, dostęp może zostać częściowo ograniczony poprzez zaopatrzenie niektórych elementów opisem „poufne”. Ochrona trwa maksymalnie 10 lat.

 

Prawo ochrony gatunków
(Sortenschutz, SortSchG)

Szczególne prawo ochrony gatunków roślin, dla których nie obowiązuje prawo patentowe. Chronione są: produkcja, sprzedaż, wywóz, import, magazynowanie. Okres ochrony wynosi 25 lat (dla ziemniaków i chmielu 30 lat). Rejestracja odbywa się w Urzędzie Federalnym Bezpieczeństwa Żywienia (Bundesamt für Ernährungssicherheit).

 

Certyfikaty ochronne
(Schutzzertifikate, SchZG - Arzneimittelpatente)

Patenty na leki oraz środki ochrony roślin przyznawane są na pięć lat.

 

Prawo ochrony pierwowzoru (Geschmacksmusterrecht, MuSchG)

Chroniony jest wygląd produktu (design), maksymalnie przez 25 lat. Ochrona przydzielana jest na pięć lat i może być pięciokrotnie przedłużana.

 

źródło: MG, MSZ
Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Księgowość dla spółki

Pełna księgowość dla spółek - usługa realizowana przez Kancelaria Clear
Polska - Warszawa 2021-07-05 Dodał: Arkadiusz Boruc Usługi finansowe Zobacz ofertę

BMW leasing

BMW Auto Premium to autoryzowany serwis BMW z siedzibą w Rzeszowie. Firma zajmuje się bieżącą obs...
Polska - Świlcza 2021-06-30 Dodał: BMW Auto Premium Handel, Usługi finansowe, Samochody osobowe Zobacz ofertę

Spawarki TIG - Paton

Paton.pl to sklep internetowy firmy MasterWeld Sp. z o.o., gdzie dostępne są wszelkiego rodzaju s...
Polska - Rzeszów 2021-06-23 Dodał: MasterWeld Sp. z o. o. Handel, Budownictwo Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert