Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuCo kupić, a co sprzedać

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-06-09 14:09:44
austria, handel, eksport, import, gospodarka

Austria jest krajem uprzemysłowionym, z małym rynkiem wewnętrznym, stąd też handel zagraniczny odgrywa ważną rolę w gospodarce narodowej. Do najważniejszych partnerów handlowych Austrii należą: Niemcy, Włochy, USA, Szwajcaria i Francja.

 

 

Handel zagraniczny odgrywa w gospodarce Austrii kluczową rolę. Co trzecie miejsce pracy w gospodarce narodowej uzależnione jest od produkcji towarów lub usług przeznaczonych na rynki zagraniczne.

Dla rozwoju austriackiego handlu największe znaczenie miało przystąpienie do Unii Europejskiej. Zniesienie kontroli celnych oraz swoboda przepływu towarów i usług w obrębie Wspólnoty wpłynęły na wzrost eksportu. Wraz z wprowadzeniem w 2002 r. euro zmalało ryzyko kursowe. Dla towarów rolnych, których podaż w Austrii przewyższa od lat popyt wewnętrzny, systematycznie - poprzez rozszerzenie UE – powiększył się rynek zbytu.

 

źródło: Bank Światowy (marzec 2015 r.)

 

Dogodne położenie geograficzne Austrii sprzyja przede wszystkim w pozyskiwaniu i obsłudze rynków wschodnich. Rozszerzenie UE na Wschód przyniosło gospodarce Austrii impuls wzrostu 0,9 proc. PKB rocznie. Natomiast samo rozszerzenie UE w 2004 r. pozwoliło na tworzenie w Austrii 13 tys. nowych miejsc pracy w skali każdego roku.

 

źródło: Bank Światowy (marzec 2015 r.)

 

Nawet załamanie wymiany handlowej w 2009 r. z głównymi unijnymi partnerami Austrii, do których należą Niemcy i Włochy, a także kraje Europy wschodniej, nie miało długotrwałych konsekwencji. Już w 2010 r. eksport wzrósł do 203,8 mld euro (o 10,8 proc.) W kolejnych latach również odnotowano znaczną poprawę aktywności eksportowej.

Aktualna sytuacja w światowej gospodarce też nie jest bez wpływu na eksport z Austrii. Na spadek eksportu mogą wpłynąć sankcje wobec Rosji oraz ograniczenie wymiany z Ameryką Łacińską, gdzie dwa czołowe kraje, czyli Brazylia i Argentyna przeżywają trudności.

 

Handel z Polską

 

 

 

Obroty handlowe Polska-Austria w 2013 r. wzrosły o 3,3 proc. (ich wartość wyniosła 5,5 mld euro). Stagnacji eksportu do Austrii towarzyszył wyraźny wzrost polskiego importu. Było to związane z poprawiającą się sytuacją gospodarczą Polski w drugim półroczu ubiegłego roku.

Polscy producenci najczęściej eksportują do Austrii artykuły przemysłowe wyroby przetworzone (stanowią one 53 proc. całości eksportu), wyroby metalurgiczne (19 proc.) oraz produkty mineralne (16 proc). Polska zajmuje 8. miejsce na liście eksportowej Austrii z krajów Europy Środkowo Wschodniej. Wyprzedzają nas jednakże Węgry i Czechy.

 

Najważniejsze towary eksportowane i importowane przez Polskę

Polski eksport do Austrii

Polski import z Austrii

węgiel kamienny i brykiety, koks, węgiel koksujący, węgiel brunatny

maszyny elektryczne, aparaty i wyroby elektrotechniczne

miedź, w tym drut miedziany

kotły, maszyny, urządzenia mechaniczne

meble biurowe i części do mebli

pojazdy samochodowe i części samochodowe, motocykle

samochody dostawcze, samochody osobowe, traktory

żelazo i stal oraz wyroby z nich, w tym blachy i rury

części do samochodów, w tym skrzynie biegów

plastik i wyroby plastikowe, w tym korpusy
z plastiku i polimerów

meble do mieszkań, bielizna pościelowa

papier, tektura i opakowania tekturowe

owoce, przetwory z owoców i warzyw

farmaceutyki, w tym leki

plastik i wyroby z plastiku

meble, materace, wyposażenie sypialń

części do maszyn i aparatury technicznej, kotły i urządzenia mechaniczne

aluminium i wyroby aluminiowe

paliwa mineralne, oleje mineralne, środki dezynfekcji

drewno i wyroby z drewna

 

Znaczącą wartość polskiego eksportu do Austrii stanowiły w latach: 2012 oraz 2013 kawałki i jadalne podroby z indyka, świeże lub schłodzone. Ich wartość sprzedaży wynosiła odpowiednio: 7753,7 oraz 9067,5 tys. euro.

Istotną pozycję stanowiły też grzyby gatunku agaricus (wartość sprzedaży w 2012 r. to 8055,8 tys. euro a w 2013 r. 6014,7 tys. euro.). Znaczący udział w eksporcie miał też łosoś i głowacizna wędzona, włącznie z filetami. Ich wartość odpowiednio w ostatnich dwóch latach wyniosła: 9035,1 oraz 8063,8 tys. euro.

Znaczącą pozycję eksportu stanowiły truskawki o wartości wywozu: 5028,1 tys. euro w 2012 r. oraz 4665,7 tys. euro w 2013 r. oraz maliny, jeżyny, morwy, porzeczki czarne, białe, czerwone. Wartość eksportu tych owoców w latach: 2012 oraz 2013 to: 3024,2 tys. euro oraz 4461,8 tys. euro.

Dla najbardziej newralgicznych z punktu widzenia polskich producentów artykuły takich jak warzywa oraz jabłka, perspektywa znaczącego wzrostu dostaw do Austrii jest niewielka. Z informacji uzyskanych z sieci dystrybuujących te produkty wynika, że kraj ten ma znaczne ich nadwyżki, które próbuje uplasować na rynkach trzecich.

Udział Austrii w globalnych obrotach towarowych Polski wynosi 1,8 proc. Austria zajmuje 17. miejsce zarówno w polskim eksporcie, jak i w imporcie ogółem.

 

źródło: Bank Światowy, MG, MSZ, PAP
Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Work trousers Jordan

Composition of the material 65% polyester 35% cotton, weight 280. Reinforced knees with the possi...
Polska - WĘGRÓW 2021-09-15 Dodał: Paula Zdunek Media i reklama, Budownictwo, Produkcja mebli, Produkcja pozostałych maszyn, Produkcja metalowych wyrobów gotowych Zobacz ofertę

Work trousers Jordan

Composition of the material 65% polyester 35% cotton, weight 280. Reinforced knees with the possi...
Polska - WĘGRÓW 2021-09-15 Dodał: Paula Zdunek Media i reklama, Budownictwo, Budownictwo i architektura, Ochrona środowiska, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Leather Gloves Tokyo

Our soft grain Leather Driving Gloves to provide protection during a variety of activities incl...
Polska - WĘGRÓW 2021-09-15 Dodał: Paula Zdunek Handel, Transport i logistyka, Budownictwo, Energia i surowce odnawialne, Meble Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert