Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuWiedeń

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Krzysztof Kuciński | 2015-06-09 15:10:35
austria, administracja, wiedeń, ludność, gospodarka

Wiedeń jest stolicą i największym miastem Austrii z 1,6 mln mieszkańców. Od lat to jedna z najzamożniejszych aglomeracji świata.

Aglomeracja nad Dunajem leży we wschodniej części Austrii, oddalona jest ledwie o ok. 70 km od granicy z Węgrami, Czechami i Słowacją.

Wiedeń jako miasto stołeczne, to jednocześnie odrębny kraj związkowy (land). Jest siedzibą austriackich urzędów centralnych (w tym, prezydenta i parlamentu), związków wyznaniowych działających w Austrii, a także licznych firm, stowarzyszeń, organizacji i uczelni wyższych. Vienna International Centre jest jednym z czterech kompleksów, w których ulokowane są instytucje Organizacji Narodów Zjednoczonych.

 

 

Miasto stanowi najważniejszy w skali kraju węzeł drogowy i kolejowy, posiada również międzynarodowy port lotniczy i sieć metra. Okazałe budowle, muzea oraz galerie pełne niepowtarzalnych dzieł sztuki niemal ze wszystkich epok kulturalnych Europy świadczą o znaczącej historii tego miasta. Liczne uczelnie oraz niezwykle bogata oferta muzyczna i teatralna świadczą o doniosłej roli jaką spełnia to miasto na europejskiej arenie kulturalnej.

Według analiz „Mercer“a Wiedeń należy do miast o najwyższej jakości życia w skali świata. Poza bezpieczeństwem i stabilnością życia najlepsze oceny miasto otrzymało przede wszystkim za przestrzeń mieszkalną, zagospodarowanie czasu wolnego oraz wypoczynek i kulturę.

Od wielu lat Wiedeń jest też jednym z najbardziej zamożnych miast i regionów Unii. Potwierdzają to dane urzędu statystycznego UE Eurostatu. Zgodnie z nimi wzrost gospodarczy Wiednia, wyrażony w standardach siły nabywczej UE, plasuje się tradycyjnie między 166 a 178 proc. średniego wzrostu wszystkich państw członkowskich Unii. Tym samym produkt regionalny brutto przypadający na głowę mieszkańca jest prawie o połowę wyższy niż średnia unijna. Statystycznie bogatsze od Wiednia są: Londyn, Luksemburg, Bruksela i Hamburg. Wiedeń, wraz z całym regionem, stanowi swojego rodzaju miejsce kontaktowe dla współpracy między Zachodem a Wschodem.

 

 

 

 

Wiedeń to również centrum gospodarcze kraju. Znajdują się tutaj zakłady obróbki metalu, zakłady elektroniczne, chemiczne oraz zakłady produkcji silników. W Wiedniu mają swoją siedzibę wiodące austriackie banki, kasy oszczędnościowe, towarzystwa ubezpieczeniowe oraz większość ważnych austriackich przedsiębiorstw. Wiosną i jesienią organizowane są tutaj międzynarodowe targi, które podkreślają znaczenie miasta jako międzynarodowego centrum handlowego.

Miasto/Land Wiedeń dzieli się na 23 dzielnice (Bezirke), które nie są jednak samodzielnymi jednostkami administracyjnymi (samorządowymi), odpowiadającymi powiatom w pozostałych landach Austrii, a tylko częściami jednolitej administracji miejskiej.

Mają jednak pewne (wąskie) uprawnienia i są okręgami wyborczymi do rady miasta. Numery dzielnic występują na tablicach z nazwami ulic i placów.

Gospodarka wiedeńska jest największym pracodawcą w kraju. W Wiedniu działa ok. 118 tys. przedsiębiorstw - najwięcej ze wszystkich krajów związkowych.

W gospodarce dominującym sektorem są usługi (83 proc.) i przemysł (16,9 proc.). W sektorze przemysłowym działają, m.in., zakłady przemysłu maszynowego, elektrotechnicznego, precyzyjnego, petrochemicznego, odzieżowego, papierniczego, poligraficznego, włókienniczego, skórzanego, drzewnego oraz porcelanowego. Aż 99 proc. tych przedsiębiorstw, to firmy średnie i małe.

W rejonie Wiednia swoje siedziby ma prawie 300 międzynarodowych koncernów, m.in. JVC, Hennes & Mauritz, Coca Cola, Heineken, Henkel, Baxter oraz Siemens. Inwestycje tylko tych koncernów oszacować można na 125 milionów euro, dały prawie 900 nowych miejsc pracy.

Z Wiednia eksportowane są produkty chemiczne, tworzywa sztuczne, urządzenia mechaniczne.

 

źródło: MG, MSZ

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

</h3>TBZ dentysta<br />Popiela 13<br />Toruń 87-100<br /><a href = 574 786 931
574 786 931
TBZ dentysta
tbzdentysta@gmail.com Renomowany gabinet sto">

TBZ dentysta
Popiela 13
Toruń 87-100
574 786 931...
TBZ dentysta Popiela 13 Toruń 87-100 574 786 931 TBZ dentysta tbzdentysta@gmail.com Spraw...
Polska - Toruń 2021-03-03 Dodał: Maciej Lutnik Zdrowie i medycyna Zobacz ofertę

oferta TBZ dentysta

oferta TBZ dentysta
Polska - Toruń 2021-03-02 Dodał: Maciej Lutnik Zdrowie i medycyna Zobacz ofertę
Polska - Toruń 2021-03-02 Dodał: Maciej Lutnik Zdrowie i medycyna Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert