Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuVorarlberg

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Krzysztof Kuciński | 2015-06-09 15:34:03
austria, administracja, vorarlberg, gospodarka

Vorarlberg jest najdalej wysuniętym na zachód krajem związkowym Austrii. Region w całości leży w Alpach.

Graniczy z trzema państwami: Niemcami (na północy), Szwajcarią (na południu i zachodzie) i Liechtensteinem (na zachodzie). Na wschodzie land graniczy z innym krajem związkowym Austrii - z Tyrolem. To górzysta kraina między jeziorem Bodeńskim i Arlbergiem. Region w całości leży w Alpach.

Ze względu na uksztaltowanie terenu ledwie 30 proc. terenów Vorarlbergu nadaje się do zamieszkania. Osadnictwo skupia się w nizinie nadreńskiej biegnącej wzdłuż zachodniej granicy landu (i zarazem państwa), czyli z biegiem granicznego Renu do jeziora Bodeńskiego, gdzie mieszka 3/4 ludności. W tym pasie leżą wszystkie miasta, tworzące w praktyce jedną aglomerację.

 

 

Ludność Vorarlbergu jest czysto niemiecka, a język należy do grupy dialektów alemańskich, a nie bawarsko-austriackich, jak w pozostałej Austrii.

Stolicą kraju związkowego jest Bregencja nad jeziorem Bodeńskim (Bodensee), nad brzegiem którego zbiegają się granice Austrii, Niemiec i Szwajcarii. Jezioro jest dogodną trasą transportową i komunikacyjną ułatwiającą łączność z Europą Zachodnią.

Stolica landu słynie przede wszystkim z organizowanego corocznie (od 1945 roku) w lipcu i sierpniu międzynarodowego festiwalu sztuki „Bregenzer Festspiele”. Dużą popularnością cieszy się również Kunsthaus Bregenz (KUB) uchodzące za prawdziwą świątynię nowoczesnej sztuki. Od chwili powstania w 1997 roku ciągną doń pielgrzymki miłośników wystaw i architektury.

W gospodarce Vorarlbergu dominuje turystyka będąca głównym źródłem dochodu landu. Ruch turystyczny skupia się we wschodniej części kraju - największym ośrodkiem jest gmina Mittelberg, nad granicą z Niemcami. Vorarlberg jest uznawany za krainę sportów zimowych i kolebkę narciarstwa w Alpach. Powszechną renomą cieszą się miejscowe szkółki narciarskie, a kluby narciarskie należą do najstarszych na świecie. Niektóre regiony narciarskie takie, jak Arlberg czy Montafon cieszą się renomą światową. Każdy z nich oferuje komfortowe warunki wypoczynku i zachwycającą przyrodę.

Turystyczne walory tego kraju powodują, że Vorarlberg przyciąga turystów zarówno zimą, jak i latem. Liczne szlaki piesze prowadzą śladem wydarzeń historycznych, pozwalają poznać gospodarkę alpejską, świat baśni i legend. Nie brak również rowerowych tras górskich, a nowością jest Skyver-Touren - uczestnicy wspinają się na szczyt z plecakiem, a do doliny zjeżdżają na składanym rowerze górskim. Na miłośników jazdy konnej w wiosce Brand czekają stajnie, wielka hala do ujeżdżania koni i szkoła jeździectwa. Również amatorzy golfa znajdą w Vorarlbergu coś dla siebie. Fani tego ekskluzywnego sportu mogą wybierać wśród czterech 18-dołkowych pól (regiony: Bregenzerwald, Bodensee-Vorarlberg, Brand, Bludenz). Nowością jest szlak dla łuczników (otwarty wiosną 2009 roku). Tworzą go dwa trójwymiarowe parkury składające się z 28 stacji.

Vorarlberg jest również regionem przemysłowym. Największy udział w produkcji ma przemysł odzieżowy, włókienniczy, jak również sektor metalurgii, żelaza oraz przemysł spożywczy. Działa sporo elektrowni wodnych, produkujących energię na miejscowe potrzeby i na eksport. W produkowany w miejscowych elektrowniach wodnych prąd zaopatrywana jest nie tylko Austria, ale także Niemcy i kraje Beneluksu.

W Vorarlbergu działają firmy w zakresie nowoczesnych technologii. Światowy koncern Doppelmayr ma tutaj swoją główną siedzibę (kolejki linowe). Wspólnie z inną miejscową firmą Doppelmayr zastosował w wyciągach krzesełkowych podgrzewane siedziska, które obecnie spotkać można w wielu regionach narciarskich w Austrii i Europie. Stosowane na całym świecie urządzenia do sztucznego naśnieżania w sporej części pochodzą również z Vorarlbergu.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

</h3>TBZ dentysta<br />Popiela 13<br />Toruń 87-100<br /><a href = 574 786 931
574 786 931
TBZ dentysta
tbzdentysta@gmail.com Renomowany gabinet sto">

TBZ dentysta
Popiela 13
Toruń 87-100
574 786 931...
TBZ dentysta Popiela 13 Toruń 87-100 574 786 931 TBZ dentysta tbzdentysta@gmail.com Spraw...
Polska - Toruń 2021-03-03 Dodał: Maciej Lutnik Zdrowie i medycyna Zobacz ofertę

oferta TBZ dentysta

oferta TBZ dentysta
Polska - Toruń 2021-03-02 Dodał: Maciej Lutnik Zdrowie i medycyna Zobacz ofertę
Polska - Toruń 2021-03-02 Dodał: Maciej Lutnik Zdrowie i medycyna Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert