Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuSalzburg

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Krzysztof Kuciński | 2015-06-09 15:14:27
austria, administracja, salzburg, gospodarka

Salzburg to kraj związkowy, znajdujący się w środkowej Austrii. Obok Wiednia to najczęściej odwiedzane miasto w Austrii i jedno z najważniejszych centrów kulturalnych Europy.

Salzburg graniczy z Górną Austrią, Styrią, Karyntią, Tyrolem, a także z Niemcami i Włochami. Stolicą landu jest Salzburg, figurujący na Liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Międzynarodową sławą cieszą się również miejscowości uzdrowiskowe, takie jak Badgastein oraz Bad Hofgastein, słynące z ciepłych źródeł. Ważne ośrodki sportów zimowych to: Saalbach/Hinterglemm, Zell am See oraz Kaprun.

Wraz z rozwojem gospodarczym Salzburga, w którym najważniejszą rolę odgrywa wysoko rozwinięty sektor usług oraz działalność turystyczna, wzrosło również znaczenie kulturalne i naukowe tego regionu. Od 1920 r. odbywa się tu jeden z największych letnich festiwali muzyki i teatru w Europie - Salzburger Festspiele (Festiwal Salzburski), który cieszy się uznaniem na całym świecie. Malownicze położenie i bogactwo zabytków sprawiają, że wielu uważa Salzburg za najpiękniejszy region Austrii.

Ziemia Salzburska, nazywana przez turystów „małym rajem”, jest drugim po Tyrolu najchętniej odwiedzanym regionem w Austrii zarówno w doniesieniu do liczby przyjazdów (6,46 mln), jak i liczby noclegów (25,8 mln).

Znajduje się tu 185 jezior, 60 odkrytych basenów, 22 regiony narciarskie, 580 kolejek i wyciągów, 1700 km nartostrad, 6000 km tras rowerowych. W kilkudziesięciu ostatnich latach w tym regionie można zauważyć największy wzrost ludności ze wszystkich dziewięć landów. Od 1 stycznia 1981 roku populacja wzrosła o jedną piątą.

 

 

Gospodarka Salzburga od wielu lat zajmuje czołowe miejsce w gospodarce austriackiej. Wartość produktu krajowego brutto w ciągu kilku lat wzrosła o 8,5 proc. i wyniosła w 2013 roku ok. 22,8 mld euro.

Dominującymi branżami są: przemysł elektrotechniczny, drzewny i papierowy, ponadregionalne usługi z zakresu handlu hurtowego i transportu. W okolicach Salzburga działają również zakłady produkujące instrumenty optyczne.

Z tych gałęzi przemysłu pochodzi większość produktów eksportowych. W latach 2005-2013 eksport salzburskich przedsiębiorstw wzrósł do 8,9 mld euro, czyli o 40,3 proc., a liczba firm eksportujących towary wzrosła z 771 do 869.

Czołowe miejsce w rankingu partnerów eksportowych Salzburga zajmują Niemcy, Stany Zjednoczone oraz Wielka Brytania. Polska plasuję się na miejscu 9. Coraz więcej towarów eksportowanych jest także do krajów azjatyckich, takich jak: Japonia, Chiny, Korea Południowa, Singapur, Indonezja.

 

 

Pierwsze miejsce w rankingu eksportu zajmuje przemysł. Dominującymi sektorami są: maszyny budowalne i specjalistyczne, samochody, części samochodowe, drewno i produkty drewniane, materiały budowlane, elektronika, artykuły sportowe i zabawki, z czego ponad 70 proc. wyrobów trafia do krajów UE. Znaczącą rolę w eksporcie odgrywa również handel, a kolejne miejsce zajmuje rzemiosło.