Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuDolna Austria

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Krzysztof Kuciński | 2015-06-09 15:11:34
austria, administracja, dolna austria, gospodarka

Dolna Austria, położona w Dolinie Dunaju, jest największym krajem związkowym.

Dolna Austria graniczy z Czechami, Słowacją, Burgenlandem, Styrią, Górną Austrią oraz otacza kraj związkowy Wiedeń. Teren jest raczej płaski, a ziemia żyzna. Na południu wznoszą się góry, których szczyty sięgają 2000 m n.p.m.

Stolicą jest St. Pölten - miejscowość o najstarszych prawach miejskich, powstała na ruinach dawnej rzymskiej osady Aleium Cetium.

 

 

Austria Dolna to kolebka dzisiejszego państwa: sporo jest klasztorów, tu bierze swój początek "Via Imperialis" - trasa pełna zamków i twierdz, a malowniczy przełom Dunaju - Dolina Wachau i trasa kolei wysokogórskiej Semeringerbahn, trafiły na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Wśród winnic ukryte są stare miasteczka i wioski, a kurorty zapraszają do relaksu w wodach termalnych. Turystów przyciąga zwłaszcza Baden, znany już w czasach rzymskich.

W Dolnej Austrii znajduje się najwięcej - spośród wszystkich landów - użytków rolnych, w tym gruntów ornych, sadów oraz winnic. W uprawie pszenicy oraz buraków cukrowych Dolna Austria zajmuje pierwsze miejsce w kraju. Wina pochodzące z Wachau, z okolic Wiednia, Gumpoldskirchen, Baden oraz Vöslau, są cenione przez koneserów.

 

 

Region jest silnie uprzemysłowiony. Rozwija się tu eksport oraz usługi. Dolna Austria obfituje w bogactwa mineralne. Na północ od Dunaju znajdują się największe złoża ropy naftowej w Austrii, natomiast na południu, w Kotlinie Wiedeńskie - duże zakłady przemysłu chemicznego, stalowego, metalurgicznego, a także tekstylnego, spożywczego oraz zakłady produkujące używki. Nad Dunajem powstały elektrownie wodne, ważne dla zaopatrzenia Austrii w energię elektryczną.

Dolna Austria odchodzi od tradycyjnych branż (np. tekstylnej) i przestawia  się na przyszłościowe branże high–tech - m.in. biotechnologię, mikrosystemy, elektrochemię czy technologie ochrony środowiska. Kołem zamachowym dla rozwoju gospodarczego są tu tzw. centra innowacyjności w Wiener Neustadt, centra technologiczne (St.Poelten) i badawcze (Seibersdorf). Ważną gałęzią tutejszej gospodarki jest również turystyka.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Księgowość dla spółki

Pełna księgowość dla spółek - usługa realizowana przez Kancelaria Clear
Polska - Warszawa 2021-07-05 Dodał: Arkadiusz Boruc Usługi finansowe Zobacz ofertę

BMW leasing

BMW Auto Premium to autoryzowany serwis BMW z siedzibą w Rzeszowie. Firma zajmuje się bieżącą obs...
Polska - Świlcza 2021-06-30 Dodał: BMW Auto Premium Handel, Usługi finansowe, Samochody osobowe Zobacz ofertę

Spawarki TIG - Paton

Paton.pl to sklep internetowy firmy MasterWeld Sp. z o.o., gdzie dostępne są wszelkiego rodzaju s...
Polska - Rzeszów 2021-06-23 Dodał: MasterWeld Sp. z o. o. Handel, Budownictwo Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert