Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuBurgenland

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Krzysztof Kuciński | 2015-06-09 15:09:38
austria, administracja

Burgenland pod względem powierzchni jest trzecim najmniejszym i najsłabiej zaludnionym landem Austrii.

Burgenland jest najbardziej wysuniętym na wschód krajem związkowym Austrii. Graniczy z Węgrami na wschodzie, a także ze Słowacją na północy i ze Słowenią na południu. Od zachodu zaś sąsiaduje z dwoma innymi austriackimi krajami związkowymi: Dolną Austrią i Styrią.

Burgenland dzieli się na trzy części: północną, środkową i południową.

Północny Burgenland to najniżej położona, najbardziej równinna, najcieplejsza i najbardziej sucha część Austrii. Na jego terenie leży unikalne w skali europejskiej bezodpływowe Jezioro Nezyderskie (Neusiedler See). To największe stepowe jezioro Europy Środkowej rozciągające się na przestrzeni 320 km kw., raj dla wielbicieli słońca, ponieważ liczba słonecznych dni w roku wynosi tam aż 300. Jezioro zwane "Wiedeńskim Morzem" stanowi atrakcję turystyczną, uprawia się tu żeglarstwo i windsurfing - wymarzone warunki ze względu na pewny wiatr.

 

 

Środkowy Burgenland to kraina rolnicza. Jej ośrodkiem jest Sopron, czyli miasto i region należący do Węgier. Sopron na mocy ustaleń Traktatu w Trianon ( traktatu pokojowego z 4 czerwca 1920 r. po upadku Austro-Węgier) przydzielono Austrii, jednak zdecydowany protest mieszkańców miasta doprowadził do plebiscytu, w wyniku którego miasto pozostało na Węgrzech, a reszta obecnego landu Burgenland przeszła zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami do Austrii. Teren ten był zdominowany w dużej części przez ludność niemieckojęzyczną zamieszkującą zachodnie części komitatów Sopron, Moson i Vas.

Południowy Burgenland stanowi długi klin między Pogórzem Styryjskim a granicą Węgier - ta kraina ma większy udział lasów.

Burgenland jest jednym z najuboższych krajów Austrii. Nie tworzy on jednorodnego obszaru gospodarczego. Poszczególne regiony są powiązane gospodarczo i komunikacyjnie z przyległymi większymi miastami pozostałych landów - z Wiedniem, z Wiener Neustadt, i Grazem, ponieważ Burgenland pozbawiony jest większych zakładów przemysłowych.

W Burgenland znajduje sie wiele winnic: ok. 12,9 tys. ha (Austria: 43,6 tys. ha), które dostarczają doskonałej jakości winogron do produkcji win: 392,7 tys. hl (Austria: 802,8 tys. hl).

Na wielką skalę rozwija sie tu też sadownictwo. Aż 36,8 proc. owoców moreli (756 t), 34,1 proc. wiśni (31 t) oraz 22,0 proc. orzechów włoskich (17,5 t) pochodzi z upraw tego kraju związkowego (dane za 2012 r.).

Również sporo uprawia się tu zbóż i buraków cukrowych (pszenica: 194,6 tys. t., buraki: 276,9 tys. t w 2012 r.).

Władze kraju związkowego starają się, aby Burgenland stał się miejscem innowacji. W regionie powstały nowoczesne centra technologiczne (istnieją od 1997 roku: Neusiedl am See, Eisenstadt, Neutal, Pinkafeld, Güssing und Jennersdorf). Oferują przedsiębiorcom i ich pracownikom dogodne warunki rozwoju gospodarczego i zawodowego. Działają tu znane koncerny: Siemens, GE Money Services, Tridonic Atco i Post AG. Należy do nich również firma H & P Trading GmbH z Kemeten, która wyspecjalizowała się w produkcji  części dla przemysłu metalowego.

Centra technologiczne Güssing i Jennersdorf uważane są za liderów know-how w energii odnawialnej i optoelektronice.

 

źródła: MG, MSZ

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

</h3>TBZ dentysta<br />Popiela 13<br />Toruń 87-100<br /><a href = 574 786 931
574 786 931
TBZ dentysta
tbzdentysta@gmail.com Renomowany gabinet sto">

TBZ dentysta
Popiela 13
Toruń 87-100
574 786 931...
TBZ dentysta Popiela 13 Toruń 87-100 574 786 931 TBZ dentysta tbzdentysta@gmail.com Spraw...
Polska - Toruń 2021-03-03 Dodał: Maciej Lutnik Zdrowie i medycyna Zobacz ofertę

oferta TBZ dentysta

oferta TBZ dentysta
Polska - Toruń 2021-03-02 Dodał: Maciej Lutnik Zdrowie i medycyna Zobacz ofertę
Polska - Toruń 2021-03-02 Dodał: Maciej Lutnik Zdrowie i medycyna Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert