Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuWiedeń

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Tomasz Podsiedzik | 2015-12-26 12:46:05
austria, österreich

Wiedeń (niem. Wien) – stolica i największe miasto Austrii. Liczy 1,6 mln mieszkańców i zajmuje powierzchnię 415 km2. Położone nad Dunajem, usytuowane jest we wschodniej części Austrii i oddalone zaledwie o ok. 70 km od granicy z Węgrami, Czechami i Słowacją. Wiedeń jako miasto stołeczne, jest jednocześnie odrębnym krajem związkowym.

Miasto leży u stóp krainy geograficznej Wienerwald (Las Wiedeński), północno-wschodniego pogórza Alp. Jego lokalizacja, przy skrzyżowaniu starych szlaków komunikacyjnych znad Bałtyku do Adriatyku i od Alpejskiego cypla do węgierskiej równiny otworzyła przed Wiedniem szansę na stanie się ważnym węzłem handlowym pomiędzy różnymi prowincjami i krajami. Jest ośrodkiem administracyjnym, przemysłowym, handlowo-usługowym, akademickim, turystycznym i kulturalnym o znaczeniu międzynarodowym. Jest siedzibą austriackich urzędów centralnych (w tym parlamentu, prezydenta i rządu), związków wyznaniowych działających na terenie Austrii, a także licznych firm, stowarzyszeń, organizacji i uczelni wyższych. Vienna International Centre jest jednym z czterech kompleksów, w których ulokowane są instytucje Organizacji Narodów Zjednoczonych.Miasto stanowi najważniejszy w skali kraju węzeł drogowy ikolejowy, posiada również międzynarodowy port lotniczy i sieć metra. Okazałe budowle, muzea oraz galerie pełne niepowtarzalnych dzieł sztuki niemal ze wszystkich epok kulturalnych Europy świadczą o znaczącej historii tego miasta. Liczne uczelnie oraz niezwykle bogata oferta muzyczna i teatralna świadczą o doniosłej roli jaką spełnia to miasto na europejskiej arenie kulturalnej. Wiedeń to również centrum gospodarcze kraju. Znajdują się tutaj zakłady obróbki metalu, zakłady elektroniczne, chemiczne oraz zakłady produkcji silników. W Wiedniu mają swoją siedzibę wiodące austriackie banki, kasy oszczędnościowe, towarzystwa ubezpieczeniowe oraz większość ważnych austriackich przedsiębiorstw. Wiosną i jesienią organizowane są tutaj międzynarodowe targi, które podkreślają znaczenie miasta jako międzynarodowego centrum handlowego (www.messe.at).

Miasto/Land Wiedeń dzieli się na 23 dzielnice (Bezirke), które nie są jednak samodzielnymi jednostkami administracyjnymi (samorządowymi), odpowiadającymi powiatom w pozostałych landach Austrii, a tylko częściami jednolitej administracji miejskiej.
Mają jednak pewne (wąskie) uprawnienia i są okręgami wyborczymi do rady miasta, co daje im pewną tożsamość polityczną. Numery dzielnic występują na tablicach z nazwami ulic i placów. Dzielnice Wiednia to:

Wiedeń został założony ok. 500 r. p.n.e. jako osada celtycka. W 15 r. p.n.e. stał się rzymskim posterunkiem granicznym. Prawa miejskie uzyskał w 1221 r., stając się jednym z największych i najważniejszych miast Rzeszy Niemieckiej, a po jej upadku – stolicą Cesarstwa Austriackiego, a następnie Austro-Węgier. W 1918 r. stał się stolicą Republiki Austrii. Historyczne centrum miasta, pełne jest zabytków ze wszystkich epok historycznych z przewagą XIX-wiecznego historyzmu i secesji przełomu XIX i XX w., zostało w 2001 r. wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ze względu na bogactwo atrakcji, należy do najchętniej odwiedzanych miast Europy.
Pliki do pobrania

wieden
pdf | 743.55 KB
Pobierz