Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuBank RBI sprzedaje spółki

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-04-13 11:53:53
austria, banki, inwestycje

Austriacki bank RBI (Raiffeisen Bank International) poinformował w lutym 2015 r., że dla zwiększenia rezerw kapitałowych sprzedaje swe bankowe spółki-córki w Polsce i Słowenii oraz swój działający w Czechach i na Słowacji internetowy bank Zuno.

 

RBI chce ponadto do końca 2017 roku zmniejszyć swe aktywa ważone ryzykiem (risk weighted assets - RWA) w Rosji o około 20 proc., a na Ukrainie o około 30 proc. Na koniec 2014 r. aktywa te w obu krajach opiewały na odpowiednio 8,4 mld euro i 3,0 mld euro.

Przewiduje się również dalszą optymalizację na Węgrzech oraz znaczne ograniczenie bądź nawet zaprzestanie działalności w Azji do końca 2017 roku i w USA do końca 2016 roku.

Jak zaznacza komunikat RBI, wprowadzane przedsięwzięcia restrukturyzacyjne dotyczą tych sfer działania, które "przynoszą słabe wyniki ekonomiczne, wymagają znacznych nakładów kapitałowych lub mają podrzędne znaczenie strategiczne".

Według wstępnych danych, strata RBI za 2014 r. wyniosła 493 mln euro, co uniemożliwia wypłacenie dywidendy.

W 2012 r. KNF, wyrażając zgodę na przejęcie przez Raiffeisen Bank Polska akcji Polbank EFG, nakazała wprowadzenie połączonego banku na GPW do końca czerwca 2016 r.

Jeszcze w styczniu 2015 r. CFO austriackiego Raiffeisen Bank International Martin Gruell, cytowany przez Bloomberga, informował, że Raiffeisen Bank Polska może przyspieszyć termin debiutu na warszawskim parkiecie i przesunąć go na 2015 rok. Oferta objęłaby ponad 25 proc. akcji banku. Gruell zaznaczał jednak wówczas, że "żadne ostateczne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły".

Nieco wcześniej, na początku grudnia, pojawiły się na rynku nieoficjalne informacje, że Raiffeisen Bank International szuka nabywców na Raiffeisen Bank Polska.

Susane Langer, rzecznik Raiffeisen Bank International mówiła wtedy, że bank skupia się na przygotowaniach do IPO swojej polskiej spółki zależnej. Dodała, że grupa "skupi się na najatrakcyjniejszych obszarach" i "zrestrukturyzuje lub wyjdzie z działalności, która przynosi niezadowalające zyski albo wiąże za dużo kapitału". (PAP)