Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuAustria - Izby Rolnicze

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Tomasz Podsiedzik | 2015-12-23 13:28:38
austria, österreich, rolnictwo, izby

Izby rolnicze mają w Austrii długoletnią tradycję. Pierwsza izba rolnicza rozpoczęła działalność w Dolnej Austrii (Niederösterreich) w 1922 r. Konferencja prezydentów izb rolniczych, została powołana w 1953 r. Aktualnie w Austrii jest 80 regionalnych izb rolniczych, które tworzą 9 izb rolniczych na poziomie poszczególnych krajów związkowych i Austriacką Izbę Rolniczą z siedzibą w Wiedniu. Pracami austriackich izb rolniczych kieruje prezydent, który jest wybierany na 4-letnią kadencję oraz 3 wiceprezydentów.

Konferencja prezydentów izb rolniczych odbywa się raz na miesiąc, w której uczestniczą również przedstawiciele Austriackiego Związku Spółdzielni (ORV). Walne Zgromadzenia w austriackich izbach rolniczych odbywają się corocznie.

Do izb rolniczych w Austrii należy 187 tysięcy gospodarstw rolniczych, a roczny budżet austriackich izb rolniczych wynosi około 200 milionów euro (przykładowo budżet izb rolniczych w Polsce to niecałe 5 milionów euro).Wszyscy pracobiorcy zatrudnieni i wykonujący jako swój główny zawód pracę w rolnictwie lub gospodarce leśnej oraz osoby zatrudnione w tej dziedzinie, w charakterze drugiego zawodu, zgodnie z austriackim ustawodawstwem są obowiązkowymi członkami izb rolniczych (obowiązkowa przynależność).

Głównymi źródłami finansowania izb rolniczych w Austrii są:

►opłaty na rzecz izby,

►wspieranie przez budżety krajów związkowych i budżet krajowy,

►opłaty za usługi doradcze i środki unijne. W austriackich izbach rolniczych zatrudnionych jest około 2 tysięcy osób.

Główne zadania realizowane przez austriackie izby rolnicze to:

►obrona interesów rolników,

►doradztwo dla członków izb rolniczych, ►pomoc w uzyskiwaniu dopłat,

►szkolenia

►lobbowanie na rzecz rolnictwa w Komisji Europejskiej.

Przy realizacji swoich zadań austriackie izby rolnicze współpracują ze związkami pracowników, pracodawców, partiami politycznymi, organizują również pomoc socjalną dla swoich członków. Austriackie izby rolnicze współpracują także z zagranicznymi organizacjami rolników, takimi jak: COPA, GEOPA, CEJA, IFAP i innymi oraz krajowymi i Ministerstwem Rolnictwa Austrii.

W Austrii dominują gospodarstwa średnie.
Pliki do pobrania

austria-izbyrolnicze
pdf | 131.11 KB
Pobierz