Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuNowiny z austriackiego rynku automatyki przemysłowej.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Lidia Szeląg | 2017-04-27 10:58:24
rynek automatyki przemysłowej


W ostatnich dniach marca 2017 r. podano informację o przejęciu przez szwajcarski koncern elektrotechniczny ABB austriackiej firmy Bernecker&Rainer, krajowego lidera i liczącego się gracza na rynku międzynarodowym w zakresie automatyki i robotyki przemysłowej. Nie jest znana dokładna cena zapłacona przez ABB, ale specjaliści branżowi, oceniają wartość transakcji na 1,8 mld euro. Zakończenie przejęcia odbędzie się w lecie 2017 roku. ABB sfinansuje przejęcie w całości w gotówce. Prognozuje się wzrost wartości akcji ABB, już w pierwszym roku po przejęciu. Szef ABB, Ulrich Spiesshofer, liczy na brak sprzeciwu ze strony organów ochrony konkurencji.

Firma B&R założona w 1979 roku, zanotowała w roku podatkowym 2015/16, obroty o wartości ponad 600 mln dolarów (561 mln euro) i zysk operacyjny na poziomie 75 mln dolarów. B&R zatrudnia 3000 pracowników na całym świecie, z czego 2/3 w Austrii. Firma oferuje około 10 tys produktów, posiada 175 oddziałów w 75 państwach i sprzedaje rocznie ponad 3,5 tys. odbiorcom m.in. 182 tys. systemów sterujacych, 160 tys. komputerów przemysłowych i 192 tys. jednostek napędowych. W 2014 roku firma planowała ekspansje na rynek japoński, tajwański i wschodnich Stanów Zjednoczonych. Obroty B&R od 2000 roku wzrosły pięciokrotnie. Aktualnie firma dostarcza swoje produkty i rozwiązania technologiczne takim przedsiębiorstwom jak NESTLE, BMW, Rolex, Tetra Pak przeznaczając na badania i rozwój ponad 10% swoich obrotów. Ponad 1000 pracowników B&R pracuje w dziale badań i rozwoju.

ABB z kolei wydaje na badania i rozwój rocznie 1,5 mld dolarów angażując 30 tys. naukowców, badaczy i inzynierów. Firma jest obecna na giełdzie w Zurychu. ABB działa w ponad stu państwach i zatrudnia 132 tys. pracowników. Dysponującą siecią filii na całym świecie, firmę ABB uznaje się za czołowego gracza w branży technologii wizualizacyjnych, systemów bezpieczeństwa, robotyki, napędów i sieci elektrycznych dla przemysłu. Przejęcie B&R uzupełnia ofertę ABB o takie produkty jak sterowniki PLC i napędy wspomagające. Szef ABB Ulrich Spiesshofer podkreśla, że oferty obu podmiotów uzupełniają się. ABB specjalizuje się w technologiach automatyzacyjnych dla firm dostawczych oraz podmiotów z branży transportowej i infrastrukturalnej. B&R z kolei oferuje rozwiązania z obszaru automatyzacji maszyn i fabryk dla podmiotów z różnych gałęzi przemysłu, od sektora spożywczego do produkcji opakowań i wyrobów plastikowych. Spiesshofer zaznacza, że B&R w ostatnich latach osiagnął średni roczny wzrost, na poziomie 11% w porównaniu do całego rynku technologii automatyzacyjnych, który rósł w tempie 4% rocznie.

 

Przejmując B&R, ABB chce stać się kompleksowym dostawcą technologii informatycznych dla przemysłu w zakresie systemów pomiarowych i sterujących, robotyki, digitalizacji i elektryfikacji. Spiesshofer określa przejęcie B&R za krok milowy w historii ABB, ponieważ transakcja usuwa luki produktowe w ofercie ABB. Centrala B&R w Egelsbergu ma zostać rozbudowana, stając się globalnym centrum automatyzacji maszyn i zakładów fabrycznych. W perspektywie najbliższych 5 lat, cel finansowy wobec B&R został ustalony na poziomie miliarda dolarów obrotu. Dzięki przejęciu B&R, ABB stanie się największym podmiotem w zakresie automatyzacji przemysłu w Austrii. Dotychczas ABB była obecna na rynku austriackim jedynie poprzez społkę handlową, zatrudniającą 400 pracowników. Odchodzący już na emeryturę założyciele B&R Erwin Bernecker i Josef Rainer pozostaną w firmie, jako doradcy, na czas integracji obu firm. Dotychczasowa struktura B&R, ma zostać zachowana w obecnym kształcie. Dotyczy to również lokalizacji oddziałów B&R, kadry zarządczej i pracowników. Nie jest przewidziana redukcja etatów. W przyszłości siedziba B&R w Egelsbergu ma dysponować bazą opartą o 70 mln. urządzeń, 70 tys. systemów sterujących, 3 mln zautomatyzowanych maszyn i 27 tys. instalacji fabrycznych. Zachowana zostanie rownież marka B&R.

Łącząc siły, ABB i B&R zbliżają się do światowego lidera w rozwiązaniach automatyzacyjnych dla przemysłu – firmy Siemens. Łącznie oba podmioty, osiągają obroty na poziomie 15 mld dolarów, zajmując drugie miejsce na świecie. Trzecie miejsce zajeła amerykańska firma Emerson z obrotami 14,5 mld dolarów. Koszt przejęcia B&R szacowany na prawie 2 mld dolarów, wydaje się rozsądny zważywszy na oczekiwane efekty synergii o wartości 300 – 400 mln dolarów. Brytyjski bank Barclays, w swojej ocenie przejęcia zauważa, że ABB staje się tym samym jedyną firmą kompleksowo łączącą robotykę z automatyzacją w przemyśle. Eksperci prognozują podobne działania ze strony konkurencji. Josef Rainer współwłaściciel B&R stwierdził, że przejęcie B&R przez ABB stanowi wielką szansę rozwojową dla B&R, austriackiego przemysłu i kraju związkowego Górna Austria.

WPHI Wiedeń


Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

CAŁKOWITY MARKETING DLA FIRM

POZYSKIWANIE KLIENTÓW - CAŁKOWITY MARKETING DLA FIRM
Polska - Piszczac 2021-06-14 Dodał: Piotr Omelańczuk IT/ICT, Produkcja mebli, Produkcja pozostałych maszyn, Maszyny ogólnego przeznaczenia, Pozostały sprzęt elektryczny Zobacz ofertę

Natural Products

Manufacture of Natural Food Products - KLUSKA We focus our activity on the traditional manual ...
Polska - Rumia 2021-05-29 Dodał: Anna Stefańska Handel, Pozostałe branże, Przetwórstwo spożywcze Zobacz ofertę

Conductor rails UNILIFT-UCR

Conductor rails UNILIFT-UCR complies with applicable standards and regulations, is safe and relia...
Polska - Bydgoszcz 2021-04-29 Dodał: Anna Jaracz Maszyny i urządzenia Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert