.
Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPlany wprowadzenia w Austrii nowej generacji telefonii komórkowej 5 G.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Lidia Szeląg | 2017-02-24 14:23:59
telefonia, 5 g, austria


 

Austriacki rząd w swoim na nowoopracowanym programie przyjął, że do 2020o roku w każdej stolicy kraju związkowego dostępna będzie 5G - następna generacja telefonii komórkowej. Specjalisści z Telekom Austria ma jednak wątpliwości, czy technologia 2020 do tego czasu będzie gotowa do komercyjnego użytku.

Aktualnie nie są jeszcze określone detale techniczne nowego standardu. Prezentowane są dwa nurty: jedni chcą przede wszystkim szybkiego przesyłania dużej ilości danych, drudzy stawiają na bardzo szybki czas reakcji, który byłby pożądany np. przy autonomicznej jeździe samochodu. W końcu powstanie zapewne kompromis między tymi dwoma koncepcjami. Odpowiedź na pytanie, kiedy ustalone zostaną szczegóły, pozostaje ciągle otwarta.

Dla oferentów usług, takich jak Telekom Austria, ale nie tylko, wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi: ile kosztować będzie zakup częstotliwości, czy też ile koniecznych będzie masztów przekaźnikowych. Technologia 5G w założeniach potrzebuje więcej stacji bazowych: szacunki zakładają, że cztery razy więcej niż obecna 4G (LTE). Aby zbudować stacje nie tylko trzeba ponieść wysokie koszty, ale także pokonać przeszkody biurokratyczne oraz uzyskać stosowne pozwolenia.

Poza tym rozbudowa ma niewiele sensu, jeśli stacje bazowe nie byłyby powiązane w system oparty na kablach światłowodowych z włókien szklanych. Oba te plany rozbudowy krzyżują się nawzajem.

Szef Telekom Austria Alejandro Plater nie chciałby kwestionować okresu 2020, ale mówi, że „przedtem musimy zrobić wiele rzeczy”. Jego przedsiębiorstwo już teraz przygotowuje sieć na 5G. Aby osiągnąć szybkie czasy reakcji, chodzi o połączenia światłowodowe. Jeśli konieczne jest cztery razy więcej stacji bazowych, oznacza to cztery razy więcej pozwoleń na ich postawienie, cztery razy więcej biurokracji. „Potrzebujemy uproszczenia” postuluje Plater.

Zgodnie z planem UE dotyczącym 5G z 14 września 2016 r. w bieżącym roku powinny być przeprowadzone pierwsze próby 5G. Także Telekom Austria eksperymentuje już z „przed przemysłowym standardem”. Pierwsza pilotowa sieć 5G planowana jest na koniec 2018 r. Usługi komercjalne 5G powinny być do dyspozycji najpóźniej do końca 2020 r. Zakłada się, że do 2025 r. siecią objęte będą wszystkie większe miasta i szlaki komunikacyjne.

WPHI Wiedeń