Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji Eksportu2017 rokiem nadziei austriackiej gospodarki?

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Lidia Szeląg | 2017-01-23 12:12:04
gospodarka, austria


2016 był rokiem reformy podatkowej dla obywateli, w 2017 r. odciążeni zostaną przedsiębiorcy. Od 1 stycznia 2017 zmniejszona została składka na tzw. fundusz kompensacyjny obciążeń rodziny (Familienlastenausgleichsfonds – Flaf) o 0,4 punktu procentowego, z 4,5 na 4,1 procent. Spowoduje to w ciągu roku oszczędności po stronie pracodawców na kwotę ok. 500 mln euro. Od stycznia 2018 r. składka ta ulegnie dalszemu zmniejszeniu o 0,2 punktu procentowego do 3,9 procent. W porównaniu do 2014 r. odpowiada to odciążanie dla austriackiej gospodarki ponad 1 mld euro rocznie (obok składni na Flaf zmniejszone zostały o 0,1 punktu procentowego obciążenia na ubezpieczenie wypadkowe oraz o 0,2 punktu procentowego opłaty na fundusz upadłości/niewypłacalności (Insolvenzentgeltfonds).

Kwotą 175 mln euro wsparty zostanie w latach 2017 – 2018 wzrost inwestycji (przedsięwzięcia budowlane, nowe maszyny) w grupie małych i średnich przedsiębiorstw. Dla mniejszych przedsiębiorstw, zatrudniających do 49 pracowników, przy inwestycjach między 50 tys. do maksymalnie 450 tys. euro przewidziana jest premia w wysokości 15 procent wydatków. Dla przedsiębiorstw z zatrudnieniem do 249 pracowników, przy wydatkach na inwestycje minimum 100 tys. do 750 tys. euro wsparciem będzie premia w wysokości 10 procent.

Na wsparcie start-up’ów koalicja rządowa uzgodniła dotacje w wysokości 185 mln euro na pakiet, który będzie działać przez najbliższe trzy lata. Najważniejszym elementem pomocy dla tej grupy nowo powstających podmiotów będzie wsparcie przeznaczone na dodatkowe koszty płacowe ponoszone przez pracodawcę (Lohnnebenkosten). Od 1 stycznia 2017 r. młode innowacyjne przedsiębiorstwa mogą częściowo odzyskać dodatkowe koszty płacowe dla pierwszych trzech zatrudnionych. Raz w ciągu roku będą dotowane udokumentowane wydatki pracodawcy (Dienstgeberbeiträge); pojedyncze przedsiębiorstwo może otrzymać maksymalnie 125 tys. euro. Aby start-up’y po upływie trzech lat nie zostały nagle zaskoczone wydatkami, dotacja corocznie topnieje. W pierwszym roku działalności przedsiębiorcy otrzymają zwrot całości dodatkowych kosztów płacowych; w drugim – dwie trzecie oraz w trzecim roku jedną trzecią tych kosztów. Szacuje się, że poprzez to wsparcie powinno powstać rocznie 3 tys. nowych miejsc pracy.

Szeroko dyskutowane znaczące rozszerzenie w ubiegłym roku stosowania w Austrii kas fiskalnych przyniesie od 1 kwietnia 2017 r. zmiany w zakresie ich zabezpieczeń. Z tym dniem powstanie obowiązek zamontowania we wszystkich kasach urządzeń zabezpieczających. Ma to uniemożliwić manipulację danych zapisanych w pamięciach kas. Ochrona przed manipulacją będzie widoczna na paragonie, jako odczytywany przez komputer kod QR. Pod kodem QR ukryty jest indywidualny podpis każdorazowego przedsiębiorcy. Podpisem tym będą chronologicznie wspólnie powiązane obroty barowe kas fiskalnych. Możliwa manipulacja danych przerwałaby chronologiczne wspólnie powiązane obroty i byłaby tym samym do udowodnienia.

Równocześnie z odciążeniami przedsiębiorców w 2017 r. w Austrii zapowiada się także nowy rekord zatrudnienia. Wg studium EY powstanie 46 tys. nowych miejsc pracy; liczba zatrudnionych wzrośnie z 4,35 mln do 4,39 mln osób. W ubiegłych 10 latach w kraju powstało 300 tys. nowych miejsc pracy; jedynie w szczycie kryzysu finansowego nastąpił krótki spadek liczby osób czynnych zawodowo.

Mimo wszystko stopa bezrobocia pozostanie, jak na miejscowe stosunki, wysoka. Wg EY „Austria wspólnie z Niemcami była przez wiele lat krajem z najmniejszym bezrobociem w strefie euro. Podczas gdy Niemcy kontynuują tą historię sukcesu dzięki doskonałym wynikom eksportu, w Austrii od pięciu lat wzrasta liczby bezrobotnych”.

Wg Eurostat w 2016 r. stopa bezrobocia w Austrii wynosiła 6,1 procent (wg definicji tej instytucji), co plasuje ten kraj na piątym miejscu w grupie krajów euro.