Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuSp. z o.o. light ponownie wraca przed Trybunał Konstytucyjny w Austrii (VfGH).

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Lidia Szeląg | 2016-09-27 14:50:09
sp. z o.o. light,W roku 2013 do prawodawstwa austriackiego została wprowadzona poprawka w prawie handlowym (Gesellschaftsrechts), mająca na celu zwiększenie ilości zakładanych spółek z o.o. (GmbH). Istotną zmianą było obniżenie kapitału zakładowego z 35,000 € do 10.000 €, tym samym wprowadzającą w życie nowy rodzaj spółek - GmbH light neu. Wystarczającym było złożenie depozytu w wysokości 5 000 €, gdyż do opłacenia wymagana stała się połowa kapitału zakładowego. Obniżka ta sprawiła, że Austria zbliżyła się znacząco do średniej wysokości kapitału założycielskiego sp. z o.o. w UE, która obecnie waha się w przedziale od 7 000 € do 8 000 €.

Niecały rok później rząd austriacki zmienił zdanie na ten temat, jednak nie z powodów polityki gospodarczej, lecz z powodu przyczyn podatkowych. W ten sposób, wprowadzone zostały zmiany dotyczące GmbH neu, a mianowicie przywrócenie poprzedniej kwoty kapitału zakładowego 35 000 €, przy jednoczesnej możliwości utrzymania depozytu w wysokości

5 000 € dla nowozakładanych przedsiębiorstw. Okres takiej obniżki miałby trwać dziesięć lat.

Poprzez wszystkie te zmiany obecnie przepisy określają trzy różne rodzaje spółek GmbH i stąd rodzi się problem, która wersja jest tą właściwą dla danego przedsiębiorstwa. Następuje zupełnie odmienne traktowanie takich samych spółek, które zależy jedynie od momentu, w którym zostały one wpisane do rejestru handlowego. Przykładem takiej sytuacji jest przypadek, w którym przedsiębiorca chciał założyć nową spółkę o kapitale zakładowym wynoszącym € 10.000, a jednocześnie, co wyraźnie zaznaczył, chciał zrezygnować z obniżki depozytu i zapłacić całość kwoty tego kapitału. Sąd odrzucił wniosek przedsiębiorcy, uzasadniając taką decyzję tym, że według najnowszej poprawki w prawie, kapitał zakładowy ma wynosić 35 000 €.

Obecnie nadal trwają spory nad tym ile wynosić powinna kwota kapitału zakładowego dla spółek GmbH neu oraz czy zachować, czy też nie, obniżkę depozytu dla nowych firm (Gründungsprivilegierung). Sprawa ta ponownie trafiła do austriackiego Trybunału Konstytucyjnego (Verfassungsgerichtshof).

WPHI Wiedeń