Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPropozycje zmian w austriackich regulacjach gospodarczych.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Lidia Szeląg | 2016-09-27 14:38:17
regulacje gospodarcze, austria


Obecne unormowania z zakresu funkcjonowania gospodarczego w Austrii są skomplikowane, niejasne i wręcz przestarzałe. Oryginalny tekst przepisów w tym zakresie został opracowany w 1859 roku, a potem był jedynie zmieniany i uzupełniany w zależności od potrzeb. Z tego powodu ramy regulacyjne są obecnie bardzo skomplikowane. Został przedstawiony pomysł naprawy tej sytuacji - opracowanie „na czystej kartce papieru” takich regulacji prawnych, które odpowiadałyby potrzebom XXI wieku. Intencją jest, aby poziom regulacji gospodarczych w Austrii zbliżyć do średniej europejskiej, gdyż obecnie w rzemiośle oraz handlu kraj ten posiada niemal dwukrotnie więcej unormowań niż wynosi średnia europejska.

Jednocześnie nie powinny one być tak szczegółowe jak w przypadku obecnych przepisów. Klauzule powinny mieć charakter ogólny, a także skupiać się na bezpieczeństwie, jakości oraz ochronie konsumenta.

Liczba wydanych licencji na prowadzenie działalności wzrosła w ciągu ostatniej dekady o 64%, podczas, gdy liczba przedsiębiorców o 11%. Według Agenda Austria zarejestrowanych jest ponad 609 tys. osób prowadzących działalność gospodarczą (wymagającą pozwoleń oraz tzw. wolną, na którą ich nie potrzeba), podczas, gdy licencji na jej prowadzenie zostało wydanych aż 800 tys. Przy zawodach wymagających wielu umiejętności, każda z prac wymaga uzyskania odpowiedniego odrębnego zezwolenia. Stąd taka ich ilość przypadająca na jedną osobę.

Rząd stoi na stanowisku, że w przyszłości istnieć powinna tylko jedna zgoda na każdy z 440 wolnych zawodów. Ponadto, planowane są zmiany dotyczące zawodów regulowanych (wymagających uzyskania zezwolenia), których obecnie w Austrii jest 80. Według zielonej gospodarki (der Grünen Wirtschaft) lista ta mogłaby zostać ograniczona o połowę. Liberalna ThinkTank Agenda Austria proponuje ograniczyć tę liczbę do jedynie 15, a mianowicie do tych, które są wykonywane w stosunku do ludzi, zwierząt oraz środowiska.

Ponadto procedury wydawania zezwoleń na pracę przy urządzeniach przemysłowych są zbyt długie i zbyt skomplikowane. Logicznym byłoby wydawanie kompleksowej zgody dla prowadzenie działalności w tym zakresie.

Propozycja nowych regulacji dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej ma zostać przedstawiona przez rząd jeszcze tej jesieni, ale lista propozycji wciąż rośnie.

Wziąwszy pod uwagę duży upór licznych środowisk, które na proponowanej faktycznej liberalizacji działalności mogłyby stracić, jak również fakt, że próby takie były już wielokrotnie podejmowane jednak kończyły się bez wprowadzenia istotnych zmian w istniejącym systemie, można powątpiewać i tym razem w realizację zamierzonego celu. Sytuację komplikuje też rozbieżność stanowisk w wielu kwestiach z tego zakresu między rządową koalicją liberalnej Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP) oraz Partii Socjaldemokratycznej (SPÖ).

WPHI Wiedeń