Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKontrowersje wobec opłat bankowych w Austrii.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Lidia Szeląg | 2016-07-29 12:52:29
opłaty bankowe, austria


Od kilku tygodni w Austrii toczy się dyskusja nt. obłożenia klientów banku nową, dotychczas nie występującą w tym kraju, opłatą za pobieranie gotówki z bankomatów, którą wprowadził już jeden z zagranicznych banków operujący w tym kraju.

Temat stał się na tyle nośny i dyskusyjny, że wywołał kontrowersje w koalicji rządowej. Partia Socjalistyczna (SPÖ) chce w miarę szybko wprowadzić ustawową regulację zakazującą tego rodzaju opłat. Szef klubu parlamentarnego partii Andreas Schider oświadczył, że już w sierpniu zostanie przedłożony projekt ustawy. Nie jest jeszcze jasne czy będzie to inicjatywa klubu przedłożona bezpośrednio w parlamencie, czy też projekt rządowy przedstawiony przez ministra spraw socjalnych i ochrony konsumentów Aloisa Stögera.

Zdaniem Schidera opłata za pobieranie gotówki z bankomatów byłoby bezczelnością; ostatecznie chodzi przecież o dostęp do swoich własnych pieniędzy. Dlatego też pilnie przedstawiona zostanie w tej sprawie ustawa. Z opinii departamentu urzędu kanclerskiego zajmującego się m.in. ustalaniem zgodności prawa z konstytucją (Verfassungsdienst), z prawnego punktu widzenia wprowadzenie zakazu opłaty byłoby możliwe. Ustawa służyłaby także ochronie austriackich banków, które nie wprowadziły dotychczas takich opłat i zostały teraz zdyskredytowane przez zagranicznego oferenta.

Schider liczy teraz na szeroką, polityczną większość za swoim projektem. Okazuje się jednak, że nie jest ona w jego zasięgu. Przynajmniej w odniesieniu do koalicjanta: Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP), która nie chce słyszeć o zakazie ustawowego regulowania opłat bankomatowych. Jej klub parlamentarny jest zdania, że regulacja byłaby problematyczna z dwóch powodów. Pierwszy, to wątpliwość w jej prawną wykonalność – „jesteśmy zdania, że ustawa nie obroniłaby się przed sądem najwyższym”. Drugi, ważniejszy punkt – „na zasadniczo wolnym rynku nie można wszystkiego regulować”. Jeśli zabroni się opłat za korzystanie z bankomatu, banki mogłyby podwyższyć opłaty za prowadzenie konta. Takie próby są nierealistyczne a także bardzo problematyczne, twierdzi rzecznik klubu ÖVP.

Debata nt. opłat ponownie rozgorzała z chwilą upublicznienia w połowie lipca br., że amerykański operator Euronet po cichu wprowadził opłatę za pobór gotówki z administrowanych przez niego bankomatów w wysokości 1,95 euro za transakcję. Krótko po tej informacji, wypowiedział mu umowę największy austriacki koncern handlowy Rewe (35% rynku).

W Austrii jest łącznie 8 800 bankomatów, a ich największym operatorem (85 % udziału w rynku) jest Payment Service Austria. Udziałowcami przedsiębiorstwa są miejscowe banki, które naliczają między siebie opłaty związane z pobieraniem pieniędzy. Bankomaty oferują także niezależne przedsiębiorstwa.

WPHI Wieden

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Taśma z nadrukiem - Taśmy pakowe z nadrukiem - Hurt i Detal

Taśmy z nadrukiem dla Twojej firmy w ilościach hurtowych i detalicznych. Realizuje zamówienia w c...
Polska - WARSZAWA 2020-10-21 Dodał: Paweł Bednarski Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Usługi biura rachunkowego w Częstochowie

Biuro rachunkowe świadczy usługi na terenie Częstochowy i okolic. Pomagamy w zakładaniu działalno...
Polska - Częstochowa 2020-10-23 Dodał: Bartłomiej Kukuła Usługi finansowe Zobacz ofertę

Biuro rachunkowe Częstochowa

Biuro rachunkowe oferuje swoje usługi na terenie Częstochowy i okolic. Pomagamy w rozpoczęciu dzi...
Polska - Częstochowa 2020-10-23 Dodał: Bartłomiej Kukuła Usługi finansowe Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert