Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuTrudności sklepów z materiałami budowlanymi

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Lidia Szeląg | 2016-06-27 13:59:49
sklepy z materiałami budowlanymi


W krótkim okresie czasu wg opinii Susanne Üblacker – przewodniczącej komisji materiałów budulcowych w Austriackiej Izbie Gospodarczej „dzięki łagodnym temperaturom i wczesnemu terminowi Świąt Wielkanocnych rozwój działalności sklepów z materiałami budowlanymi oraz centrów ogrodniczych jest pozytywny”. Hitem zdają się być przede wszystkim rośliny zielone oraz meble ogrodowe.

Wypadnięcie z austriackiego rynku dotychczasowego lidera Baumax spowodowało w branży prawdziwe trzęsienie ziemi. Wg przewodniczącej Susanne Üblacker w ubiegłym roku wyprzedaże w sieci tego byłego potentata zabolały konkurentów.

Dotyczyło to przede wszystkim narzędzi i kosiarek do trawy, których ceny poddane zostały silnej presji. W asortymentach tych skutki mogą być odczuwane jeszcze w bieżącym roku, ponieważ klienci mogli zaopatrzyć się w produkty wcześniej wykorzystując powstałą na rynku sytuację. Mogli, bowiem zakładać, że produktów tych w przyszłości nie uda im się kupić taniej. Wyprzedaże sieci Baumax, zdaniem Susanne Üblacker w sumie branży materiałów budowlanych zaszkodziły.

Ożywienia się nie zauważa, bowiem wielu majsterkowiczów jest jeszcze powściągliwych. Obecnie załatwiane są przez nich raczej tylko drobiazgi albo instalowane zabezpieczenia przeciwwłamaniowe. Mówi się przede wszystkim o zamkach, łańcuchach i ryglach do drzwi. Perspektywa na bieżący rok dla branży jest trudna do oszacowania i zadowoleni będą, jeśli utrzymany zostanie poziom sprzedaży z 2015 r.

Zdaniem Hani Bomba, prezesa firmy doradczej Regioplan, niemiecka sieć Obi, która przejęła 70 punktów sprzedaży Baumaxu, w najbliższych miesiącach będzie nabierać wiatr w żagle i stawiać branżę pod presją. „Obi w ciągu jednej nocy dokonał przebrandowania wszystkich lokalizacji Baumax, bez popełnienia znaczącego błędu” mówi Bomba.

W Austrii są jeszcze resztki siedzib dawnego Baumaxu, które były w końcówce jego funkcjonowania słabo odwiedzane i dopiero teraz muszą przemawiać do świadomości konsumentów. Obi ma lepszą logistykę i korzystniejsze ceny detaliczne niż Baumax. Branża zdaje sobie sprawę, że Obi będzie w przyszłości marką jeszcze silniejszą.

Z kolei sieć marketów budowlanych jest zadowolona z rezultatów sprzedaży pierwszego kwartału. Jej rzecznik prasowy Florian Preuß: „wiosna jest bardzo ważnym sezonem w naszej branży. Start był bardzo obiecujący”,

Obecnie klienci inwestują w ogrody. „Ogród jest na wiosnę głównym magnesem przyciągającym”, mówi Preuß. Przyjaciel sklepów z materiałami budowlanymi jest cierpieniem ogrodników i florystów. Dla tych ostatnich nie tylko markety budowlane, ale także sieci spożywcze stanowią konkurencję. Ponadto konsumenci nie są obecnie tak skłonni do zakupów kwiatów i roślin jak miało to miejsce wcześniej.

Wg danych firmy doradczej Kreutzer Fischer & Partner obroty sklepów z materiałami budowlanymi i centrów ogrodowych wyniosły w 2015 r. 2,54 mld euro, co stanowi spadek o 2,4 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. Podobne spadki obrotów odnotowywane były także w latach wcześniejszych. Liczba remontów w Austrii silnie zmalała, ponadto zmniejsza się liczba rzemieślników. Dominującą siecią na rynku jest Obi oraz kolejno Lagerhaus, Bauhaus, Hornbach i Hagebau.

WPHI Wiedeń