Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuNapięcie na rynku mleka w Austrii

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Lidia Szeląg | 2016-06-27 13:39:13
rynek mleka w austrii


Konsekwencje ubiegłorocznego zniesienia w krajach Unii Europejskiej kwot mlecznych (od wiosny 2015 r.) powodują ciągły wzrost nadprodukcji tego surowca w Europie. W 2016 r. produkowanych jest do 30 % mleka więcej niż w roku poprzednim, co powoduje stały spadek jego cen. Spadek ten wielu rolników chce zrekompensować zwiększaniem produkcji.

Jednym z największych producentów mleka w Austrii jest kraj związkowy Styria, gdzie ceny tego surowca spadły w porównaniu do poziomu z wiosny 2014 r. o 33% osiągając przeciętną wartość 27,3 eurocenta/ litr.

Również działający w tym kraju holding Landesgenossenschaft Ennstal (obroty w 2015 r. 308 mln euro) z początkiem czerwca obniża płacone rolnikom ceny z 31 do 29 eurocentów/litr. Przewodniczący związku producentów regionu Herman Schachner zwrócił uwagę, że „wszystko poniżej 30 centów jest nieekonomiczne”. Z kolei Franz Tischenbacher prezydent styryjskiej izby rolniczej mówi: „Nasi rolnicy dłużej tego nie wytrzymają. Faktem jest, że przedsiębiorstwa już teraz kończą działalność” Postuluje on, aby namawiać klientów do konsumpcji produktów regionalnych oraz zrezygnować w handlu detalicznym z dumpingowymi promocjami w segmencie produktów mlecznych. Apeluje także do rolników, by mniej produkowali, ale bezskutecznie.

Z kolei Johann Prettenhofer z zarządu Berglandmilch (obroty w 2015 r. 850 mln euro, ponad 12 tys. dostawców mleka) formułuje to, pod czym podpisałoby się zapewne wiele austriackich firm: „żądam od polityków zniesienia sankcji nałożonych na Rosję”.

WPHI Wiedeń