Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuDigitalizacja zagraża miejscom pracy w handlu detalicznym

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Lidia Szeląg | 2016-06-27 13:36:56
digitalizacja


Postępująca digitalizacja i automatyzacja nie pozostaje bez wpływu także na handel; liczne miejsca pracy w sklepach prowadzących sprzedaż detaliczną mogą być zredukowane. Szef austriackiego zrzeszenia sprzedawców Rainer Will ocenia, że chowanie wobec tych zjawisk głowy w piasek nie ma sensu, podobnie jak ich oczernianie, bowiem „digitalizacja nie przeleci obok nas”. Postawił on sobie za zadanie przeciwdziałanie temu rozwojowi. „Chcemy połączyć te oba światy”.

W austriackim handlu jest aktualnie 327 tys. osób tzw. unselbständige Beschäftigte, z czego 61 tys. jest bezrobotnych. Jeśli nie podejmie się działań nad nowymi koncepcjami, to zdaniem Willa trend ten będzie się nasilał. Wzrost obrotów klasycznego e-commerce w ubiegłam roku wprawdzie nieco zmalał w porównaniu z 2014 r. ( z 15 % na 13 %), to handel stacjonarny ma następnych dużych konkurentów: m-commerce czy zakupy online poprzez mobilne urządzenia końcowe (terminale przenośne). W 2015 r. wzrost sprzedaży dla tej grupy był imponujący i wyniósł 40 %. „Antidotum mogłyby być duże kompetencje doradcze współpracowników”, powiedział Will. Wyraża on też przekonanie, że wcześniejsze związanie z przedsiębiorczością nowego kanclerza Austrii Christiana Kerna pozwoli na zwrócenie jego uwagi na bardziej nakierowane kształcenie.

Związek sprzedawców postuluje modyfikacje modelu czasu pracy, składającego się ze zbyt wielu uregulowań, jak również przyjrzenie się tematowi luk w podatkach, wykorzystywanych, zdaniem Willa, przez takie koncerny jak Amazon.

Mówi się również, że czynnik pracy musi zostać odciążony z podatków”. O ile w okresie od 2008 r. do 2014 r. łączne koszty pracy wzrosły w krajach UE średnio o 13,3 procent, to w Austrii wzrost ten wyniósł 22,8 procent. „Utrudnia to przedsiębiorcom zatrudnianie nowych pracowników”, mówi Will. Tradycyjne regulacje, jak tzw. czarno-biała zasada (Schwarz-Weiß-Regelung) – pracujący w handlu w sobotę następną musi mieć wolną, dodatkowo utrudnia położenie firm.

Ze swojej nowej funkcji, członka dyrektoriatu europejskiego związku e-commerce (Emota) forsuje Will harmonizację handlu online w Europie. Centrum zainteresowania są m.in. jednolite formy płatności, harmonizacja praw konsumentów, rynek dostaw przesyłek bez monopoli oraz ujednolicenie zasad umów.


WPHI Wiedeń