Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuDrożyzna w Austrii

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Lidia Szeląg | 2016-06-27 13:28:16
drożyzna w austrii


Jeśli porównać ceny artykułów spożywczych w krajach Unii Europejskiej w Austrii jest drogo. Artykuły żywnościowe i napoje bezalkoholowe kosztowały tam w 2015 r. o 20% więcej od średniej ich ceny w krajach Unii. Po Danii i Szwecji, Austria jest trzecim państwem o najwyższych cenach tych produktów. Najniższy ich poziom dotyczył Polski, Rumunii i Bułgarii.

Tańsze od średniej unijnej są jedynie papierosy (minus 15% od średniej) oraz napoje alkoholowe (minus 7%). Papierosy najdroższe są w Wielkiej Brytanii, gdzie konsumenci płacą za nie ponad dwa razy więcej od średniej unijnej. Z kolei w Bułgarii ich ceny są o ok. połowę tańsze w relacji do przeciętnej ceny w UE. Alkohol najdroższy jest w Irlandii i Finlandii, najtańszy w Bułgarii i Rumunii.

Jeśli porównać ceny chleba i produktów zbożowych ich wartości w Austrii są o 36% wyższe od przeciętnych w Unii, zaś w odniesieniu do mięsa poziom ten jest wyższy o 32%. Grupa tych wyrobów (zbożowe i mięsne) jest na drugim miejscu pod względem wysokości cen w Europie (po Danii, gdzie są najdroższe).

W odniesieniu do mleka serów i jaj najwięcej płacą za nie mieszkańcy Cypru, Grecji i Irlandii. Ich ceny w Austrii przewyższają o 5% przeciętny poziom unijny. Najtańsze są w Polsce, Czechach i na Litwie.

WPHI Wiedeń