Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuNieco lepsze prognozy wzrostu gospodarczego dla Austrii.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Lidia Szeląg | 2016-06-27 13:19:43
austria, wzrost gospodarczy


Z przedstawionych w końcu czerwca 2016 r. przez Austriacki Instytut Badań Gospodarczych (Wifo) oraz Instytut Studiów Wyższych (IHS) prognoz gospodarczych dla Austrii na rok bieżący oraz najbliższy, wyłania się nieco bardziej optymistyczny obraz gospodarki tego kraju.

Wyszczegól-

nienie/ Lata

Wzrost PKB real

w %

Zmiany cen konsumpcyjnych

w %

Zmiany konsumpcji prywatnej w %

Bezrobocie (definicja kraj.)

w %

2013

0,3

2,0

0,1

7,6

2014

0,4

1,7

0,0

8,4

2015

0,9

0,9

0,4

9,1

 

P r o g n o z a

 

Wifo

IHS

Wifo

IHS

Wifo

IHS

Wifo

IHS

2016

1,7

1,5

1,1

1,0

1,7

1,5

9,2

9,3

2017

1,7

1,5

1,8

1,7

1,3

1,2

9,6

9,7

 

W roku bieżącym oraz w 2017 gospodarka wzrośnie zdecydowanie silniej niż w latach poprzednich. Również porównując dynamikę rozwoju państw strefy euro, Austria po dwóch latach regresji znowu je doganiać inne kraje. Przy prezentacji półrocznej prognozy dwa największe instytuty nie przesadzają jednak z optymizmem.

Ożywienie w bieżącym roku jest, bowiem przypisywane trzem efektom specjalnym: reformie podatkowej, uchodźcom pobierającym minimalne świadczenia oraz kalendarzowi (liczbie dni pracy). Każdy z tych czynników powiększa PKB o 0,2 punktu procentowego. Bez nich nie mielibyśmy do czynienia z większymi rezultatami niż w roku ubiegłym. Znamienne jest, że w przeprowadzenie „największej reformy podatkowej wszechczasów” (b. kanclerz Faymann) spowodowało dodatkowo ledwie 0,2-procentowy wzrost. Szef Wifo Karl Aiginger krytycznie ocenia fakt braku zmniejszenia wydatków. Na opiekę nad uchodźcami sektor publiczny wydaje więcej i finansuje to nowym zadłużeniem. Nie może to być jednak działaniem długofalowym. W sumie wzrost jest za słaby, aby wykreować wystarczającą liczbę nowych miejsc pracy, głównie dla kobiet, osób starszych, emigrantów ze wschodnich krajów UE oraz uchodźców.

Mimo wszystko wzrost bezrobocia oszacowano na mniejszy, niż prognozowane to było jeszcze w marcu br. Najprawdopodobniej nie osiągnie ono poziomu 10%. Przez słabą koniunkturę na świecie również dynamika eksportu zostaje przyhamowana. Dobrą wiadomością jest, że w 2017 r. eksport będzie silniejszy, przez co stanie się czynnikiem wzrostu zastępując w tym konsumpcję.

Wywóz towarów w 2016 r. wzrośnie w mniejszym stopniu niż import – Austria utraci swój udział w światowym handlu. Ekonomiści uspokajają jednak; import napędzany jest przez silnie rosnącą konsumpcji. W eksporcie mamy do czynienia głównie ze środkami trwałymi, na które jest jeszcze słaby popyt. Zdaniem ekspertów winno się to zmienić w przyszłym roku.

WPHI Wiedeń