Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuNowe idee inkubatorów start-up’ów w Austrii

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Lidia Szeląg | 2016-04-26 12:16:15
inkubatory start-up


W kraju związkowym Górna Austria, gdzie skoncentrowana jest największa liczba austriackich przedsiębiorstw przemysłowych kraju, właściciele firm poszukują nowych możliwości rozwoju i innowacyjności.

Alex Kühner, prezes zarządu Geiner, globalnie działającego koncernu na rynku tworzyw sztucznych, mówi, że „aby być innowacyjnym należy ochraniać przedsiębiorstwo przed samym sobą. Ponieważ duże drzewa duszą w zarodku małe rośliny”. Z tego też względu chce on swoim działaniem zejść z udeptanej ścieżki, aby uruchomić proces innowacyjny w ramach swojej grupy przedsiębiorstw tworzących koncern.

Wszystkich 9 100 pracowników zostało zachęconych, aby prezentowali swoje nowe idee na platformie online – niezależnie od tego, czy mają one cokolwiek wspólnego z działalnością koncernu. W konkursie pitching dziesięciu najlepszych pomysłodawców miało po 90 sekund na prezentację swoich pomysłów. „Zwycięzca otrzymał 200 tys. euro, aby dalej rozwijać swój projekt z naszym wsparciem”. Zwyciężył projekt Aquaponik, stanowiący symbiozę hodowli ryb i produkcji roślinnej.

Natomiast posiadający siedzibę w Linzu producent urządzeń/instalacji Primetals Technologies Austria (wcześniej Siemens VAI) działa w charakterze inkubatora, który nie tylko zwraca się do swoich współpracowników, ale także nawiązuje do „zewnętrznej sceny założycieli”. Prezes zarządu firmy Heiner Röhrl mówi: „naszą wiedzę, jak budować i serwisować urządzenia chcemy skonfrontować z osobami, które inaczej myślą i mają inne dostępy do informacji”.

U boku inkubatora z Górnej Austrii pn. tech2b, powołanego dla tworzenia firm zorientowanych technologicznie, osiadły w Linzu przedsiębiorca budujący instalacje założył teraz Business Factory. Jako tzw. przyspieszacz idei (Ideenbeschleuniger) i mentor ma ona sprawować funkcję i wspierać powstawanie firm i ich dalszy rozwój. „Zaczynamy teraz rozglądać się w Górnej Austrii, ponieważ właśnie tutaj jest silny klaster obróbki metali” mówi Röhr, który chce wspierać przemysłowe innowacje w usługach, środowisku naturalnym oraz programie przemysł 4.0. Primetals i Greiner zakładają, że roczne koszty programów wspierania innowacji wyniosą milion euro.

Administracja gospodarcza kraju związkowego wiele sobie obiecuje po tych dwóch przykładach best-practice, bowiem dobrze dopasowały się one do strategii tego kraju mającej na celu zwiększenie liczby nowo zakładanych rocznie firm z 4 500 obecni do 5 000 w 2020 r. Bowiem tym, czego zdaniem administracji ciągle brakuje są miejsca, gdzie spotyka się siła kapitału z oferentami nowych idei. Bardzo cenna jest, więc formuła tech2b „Start-up meets Industry”, która na nowo sformułowała formę współpracy i umożliwia zwiększenie liczby nowych firm. Na organizowanych spotkaniach pojawiają się konkretne możliwości wskazujące jak mogą zyskiwać zarówno start-up’y jak i przemysł.

WPHI Wiedeń