Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuProjekt zaostrzenia przepisów dot. delegowania pracowników.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Lidia Szeląg | 2016-03-24 12:19:23
delegowanie pracowników


Zapewne nieprzypadkowo większa z partii rządzącej koalicji – Austriacka Partia Socjalistyczna - właśnie przed ustalonymi na 24 kwietnia br. wyborami nowego prezydenta kraju, na wiosennym, zamkniętym posiedzeniu swego klubu parlamentarnego w Saalfelden im Saluburger Pinzgau odniosła się m.in. do coraz bardziej nagłaśnianej sprawy dumpingu płacowego. Krótko przed spotkaniem nowy minister spraw socjalnych Alois Stöger, który zastąpił kandydującego na prezydenta Rudolfa Hundstorfera, przesłał uczestnikom spotkania ocenę przewidującą dalsze zaostrzenie przepisów przeciwko dumpingowi płacowemu i socjalnemu. Zawarte jest w niej ułatwienie egzekucji kar administracyjnych przeciw pracodawcom, także zagranicznym, jak również rozszerzenie odpowiedzialności pracodawcy zatrudniającego pracowników budowlanych za niskie albo niewypłacone wynagrodzenie.

Prace związane z nadaniem nowych ram regułom stosowanym przeciw dumpingowi płacowemu i socjalnemu nabrały ostatnio tempa na szczeblu Unii Europejskiej. Do dnia 18 czerwca br. musi zostać w tej sprawie zrealizowana dyrektywa wykonawcza. Po trwającej tygodnie dyskusji nad planami Socjalistycznej Partii Austrii w sprawie zaostrzenia przepisów dotyczących delegowania pracowników z Europy Wschodniej, którzy wysyłani są przez firmy z tych krajów do pracy w Austrii, aktualnie federalny minister spraw socjalnych bierze się za dumping socjalny. Nowe reguły delegowania miałyby zapewnić, że egzekucja kar administracyjnych wobec przedsiębiorstw z krajów UE byłaby łatwiejsza. Odpowiednia ustawa powinna zostać uchwalona jeszcze wiosną br.

Ważną część projektu tego aktu, mającego być na nowo zredagowanego, jest poszerzenie odpowiedzialności cywilnej. Po wejściu ustawy w życie roszczenie wypłaty zagranicznym pracownikom wynagrodzenia zgodnego z austriackimi układami zbiorowymi będzie zaskarżalne nie tylko wobec firmy z zagranicy, ale także wobec austriackiego zleceniodawcy/kontrahenta. Minister spraw socjalnych chciałby przez to osiągnąć, „by firmy zatrudniające austriackich pracowników, albo legalnie pracujących cudzoziemców, miały ułatwiony dostęp do zleceń i nie były stawiane w gorszej sytuacji poprzez nielegalne praktyki firm z zagranicy”. Zaostrzone zasady odpowiedzialności będą dotyczyły, w nieco łagodniejszej formie, również zleceniodawców prywatnych.

Zaostrzenie przepisów przeciwko dumpingowi płacowemu i socjalnemu jest częścią szeregu przedsięwzięć mających na celu zmniejszenie rekordowo wysokiego i ciągle rosnącego bezrobocia, które osiągnęło w Austrii poziom dotąd nie notowany w czasach powojennych. Deklarowanymi przez SPÖ kolejnymi celami są: stworzenie dalszych dyrektyw/zarządzeń dotyczących delegowania tańszych pracowników z krajów Europy Wschodniej do Austrii oraz uiszczanie składek ubezpieczenia społecznego wg austriackich stawek, a nie wg ich niższych wysokości obowiązujących w krajach rodzinnych delegowanych pracowników. Po stronie koalicjanta (Austriackiej Partii Ludowej ÖVP) oraz gremiów gospodarczych ma miejsce jednak poważna refleksja, czy nie prowadziłoby to do uszczerbku dla wizerunku i gospodarki Austrii.

Wg aktualnych informacji (II połowa marca 2016 r.) można spodziewać się, że przesłany już do konsultacji przez federalnego ministra pracy, spraw socjalnych i ochrony konsumentów projekt nowej ustawy ułatwiającej egzekucję kar administracyjnych oraz zaostrzającej odpowiedzialność pracodawców może zostać uchwalony jeszcze wiosną br.

WPHI Wiedeń

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Tworzenie treści na stronę internetową - Pomoc w zdobyciu pracownika

Witam, zajmujemy się tworzenie treści na strony zajmujące się pomocą w pozyskaniu pracownika z ...
Polska - Sokola 2020-11-27 Dodał: Łukasz Tomaszczyk IT/ICT, Pozostałe branże Zobacz ofertę

Hurtownia opakowań - Materiały opakowaniowe - Hurt i Detal

Hurtownia opakowań z bardzo bogatą ofertą produktową. Produkty wysyłamy do krajów europejskich. P...
Polska - WARSZAWA 2020-10-22 Dodał: Paweł Bednarski Handel, Pozostałe branże Zobacz ofertę

Taśma z nadrukiem - Taśmy pakowe z nadrukiem - Hurt i Detal

Taśmy z nadrukiem dla Twojej firmy w ilościach hurtowych i detalicznych. Realizuje zamówienia w c...
Polska - WARSZAWA 2020-10-21 Dodał: Paweł Bednarski Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert