Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuUE skarży Austrię.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Lidia Szeląg | 2016-01-04 11:03:25
zamówienia publiczne, unia europejska


Od wiosny 2011 r. Komisja Europejska ma podejrzewa, że Republika Austrii nie stosuje się do zasad udzielania zamówień publicznych Unii Europejskiej w związku z bezpośrednim zlecaniem zamówień druku na rzecz sprywatyzowanej drukarni państwowej.

Ponieważ odpowiedzialne w Wiedniu osoby na postawione pytania nie udzieliły odpowiedzi, która mogłaby być uznana za satysfakcjonującą, Komisja skarży teraz do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Przez okres 15 lat urzędy austriackie składały i nadal składają zamówienia na produkcję bezpiecznych urzędowych dokumentów takich jak paszporty, prawa jazdy i dokumenty tożsamości nie na podstawie zamówienia publicznego ogłaszanego na terenie Unii Europejskiej, tylko bezpośrednio u prywatnego przedsiębiorstwa Austriacka Drukarnia Państwowa Sp. z o.o. (OeSD), którego holding notowany jest na Giełdzie Wiedeńskiej. Takie bezpośrednie składanie zleceń przewidują austriackie przepisy.

Przez taki stan rzeczy Austria z punktu widzenia Brukseli narusza unijną dyrektywę w sprawie zamówień publicznych i bezprawnie przeszkadza konkurencyjnym firmom w udziale w konkurencji. Nie zostaje przez to zapewnione, że państwo i podatnicy za swoje pieniądze otrzymują najlepsze świadczenie – krytykuje Komisja.

Wprawdzie cytowana dyrektywa UE przewiduje wyjątki od obowiązku ogłoszenia przetargu, dotyczą one jednak sytuacji, kiedy zamówienia są tajne, wymagają szczególnych przedsięwzięć bezpieczeństwa albo też dotyczą istotnych interesów bezpieczeństwa państwa. Jednakże zgodnie z przekonaniem Komisji nie skutkują one w umowach z OeSD.

Austriackie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych a także Ministerstwo Transportu podtrzymują stanowisko, żeby na drukowanie paszportów i praw jazdy nie rozpisywać przetargów publicznych. Rzecznik ministerstw oświadczył, że konieczne bezpieczeństwo danych oraz dokumentów wymaga zaangażowania właśnie OeSD, gwarantującej należyte wypełnienie zamówienia,

Z austriackiego resortu komunikacji dochodzą głosy, że druk dowodów rejestracyjnych można byłoby przeprowadzić poprzez zamówienie publiczne bowiem i tak wygrałaby je OeSD. Produkcję paszportów i praw jazdy zamiast przetargów można byłoby zlecać na podstawie postępowania wyłaniającego najkorzystniejszą cenowo ofertę (Preisfindungsverfahren) przeprowadzonego przez ministerstwa; ceny OeSD są obowiązującymi na rynku. Świadczyć o tym ma fakt, że dostarcza ona dokumenty do nie mniej niż 62 krajów w świecie.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Natural Products

Manufacture of Natural Food Products - KLUSKA We focus our activity on the traditional manual ...
Polska - Rumia 2021-05-29 Dodał: Anna Stefańska Handel, Pozostałe branże, Przetwórstwo spożywcze Zobacz ofertę

Tłumaczenia medyczne

Biuro tłumaczeń Reddo Translations świadczy usługi z zakresu tłumaczeń medycznych. Tam, gdzie dro...
Polska - Warsaw 2021-04-20 Dodał: Marta Januszewska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Pozostałe branże Zobacz ofertę

Schodowy czujnik ruchu z modułem czasowym - ALFA PLUS smartLEDs

Schodowy optyczny czujnik ruchu 100cm 12V z modułem czasowym, sondą światła i wyjściem przekaźnik...
Polska - Podkowa Leśna 2017-11-11 Dodał: Roman Jarocki Handel, Architektura, Budownictwo, Budownictwo i architektura, Pozostałe wyroby Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert