Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuZapowiedź nowej austriackiej inwestycji w Polsce

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Lidia Szeląg | 2016-01-04 10:58:53
aluminiowe ogrodzenia, bramy, balustrady, wiaty garażowe,


Firma Guardi Rudolf Czapek Metallbau GesmbH z siedzibą w Wiedniu produkuje najwyższej jakości aluminiowe ogrodzenia, bramy, balustrady i wiaty garażowe. Założyciel spółki Rudolf Czapek oświadczył, że w przeciągu ostatnich 15 lat średni wzrost obrotów przedsiębiorstwa wynosił 23 %. „Teraz hamujemy i dopasowujemy się do procesów” –mówi.

Produkty z aluminium częściowo wytwarzane są przez austriackie przedsiębiorstwa dla Guardi, ale głównie w polskich zakładach w Jaśle, będących spółką córką tutejszej firmy. Zatrudniają one aktualnie ok. 320 pracowników. Surowiec jest w dużej części dokupywany w Austrii, jego przetworzenie w docelowy produkt – w Polsce. Czapek ocenia, że „pracownicy mają tam świadomość wysokiej jakości produktów i są bardzo surowi w odniesieniu do przestrzegania norm. Bardzo dobrze funkcjonuje też system szkolnictwa. Polska jest dla mnie nowymi Niemcami”.

W bieżącym roku oraz przyszłym właściciel Guardi chce zainwestować 5 mln euro, by zoptymalizować produkcję w swoim zakładzie. Przygotowujemy się na program Przemysł 4.0 i dokonaliśmy wielu zmian, aby przestawić się w sposób profesjonalny”. Procesy będą automatyzowane maszynami oraz po części robotami. Przewiduje się, że optymalizacja potrwa do połowy 2016 r.

Następnym posunięciem i celem firmy będzie przede wszystkim opracowanie działań i ofensywa na rynek niemiecki. W tym celu Guardi „wciągnął na pokład” firmę Porsche Design Studio z Zell am See. Ten projektant produktów dokładnie przygląda się każdej firmie, która chciałaby z nim współpracować. W połowie przyszłego roku oczekuje się wprowadzenie na rynek wspólnego produktu.

W segmencie ogrodzeń aluminiowych dla sektora prywatnego Guardi należy obok firmy Brix z Burgenland do lidera w branży. „Teraz, kiedy budownictwo nowych obiektów w Austrii spada, nasz punkt ciężkości przesunął się na renowację” – mówi Czapek. Obok oddziału w Polsce posiada ich siedem w Austrii oraz w Szwajcarii, Słowenii i w Niemczech. W 2014 r. Guardi zatrudniał łącznie 420 pracowników (80 w Austrii); obroty wyniosły ok. 26 mln euro, a na 20115 r. przewiduje się, że wzrosną do niemal 30 mln euro.

Przyjęte przez właściciela założenia automatyzacji i robotyzacji procesów produkcyjnych oraz planowane w związku z tym inwestycje w Polsce najprawdopodobniej nie będą miały przełożenia na zwiększenie zatrudnienia.