Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuZmiany w Banku Austria

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Lidia Szeląg | 2015-12-01 10:41:04
bank, austria

W dniu 11 listopada br. włoski właściciel Banku Austria – UniCredit zakomunikował swą nową strategię stanowiącą o wycofaniu z Wiednia do końca 2016 r. i przetransferowania do Mediolanu prowadzenia interesów banku w Europie Środkowej i Wschodniej

Zdaniem komentatorów dużą winę za taką decyzję ponoszą austriaccy politycy. Po ujawnieniu problemów z bankiem Hypo-Alpe-Adria rząd wprowadził wobec banków specjalny podatek, należący do najwyższych w Europie. Austriackie instytuty finansowe rocznie wydają dodatkowo z tego tytułu 640 mln euro, chociaż w żadnym stopniu nie brały udziału w klęsce Hype-Alpe-Adria.

Ponadto Bank Austria, jako jedyny duży bank austriacki, nie wnioskował o pomoc państwa podczas kryzysu finansowego. Córka UniCredit w Austrii płaci corocznie 120 – 130 mln euro podatku bankowego. Po odcięciu prowadzenia interesów Europy Wschodniej ulegnie redukcji podstawa wymiaru świadczeń, przez co państwo otrzyma wg szacunków 40 mln euro mniej.

Prowadzeniem interesów w Europie Wschodniej w Bank Austria zajmuje się ok. 700 pracowników, którzy przynajmniej na razie nie zostaną przeniesieni do Mediolanu. Zmiana miejsca obsługi ma dla Austriaków także symboliczne znaczenie, bowiem instytut utraci swą część przynoszącą największy dochód. W okresie pierwszych dziewięciu miesięcy 2015 r. bank osiągnął zysk 600 mln euro, z której to kwoty największa część pochodziła od córek w Europie Centralnej i Wschodniej. (Zysk w analogicznym okresie 2014 r. wynosił 1,19 mld euro). Spadek związany jest z m.in. z obowiązkowym przewalutowaniem kredytów we frankach szwajcarskich w Chorwacji. Od wielu już lat austriackie banki subwencjonują swoje słabe placówki w kraju, dochodami osiąganymi w Europie Wschodniej.

Również z historycznego punktu widzenia ta zmiana kursu jest momentem przełomowym, gdyż interesy w Europie Wschodniej zostały zainicjowane przez ówczesny Creditanstalt, który w 1975 r. otworzył w Budapeszcie pierwsze przedstawicielstwo zachodnioeuropejskiego banku. Wartość obrotów Banku Austria na Wschodzie Europy wynosi 70 mld euro, zatrudnienie 47 800 pracowników, co stawia go na pierwszym miejscu – jest większy od Erste Bank i Raiffeisen.

Dla UniCredit transfer interesów Europy Wschodniej do Mediolanu ma dalsze korzyści: uproszczona zostanie struktura koncernu, a także na Wschodzie nie muszą już się więcej martwić o austriacki nadzór finansowy.

Koncern UniCredit zakłada oszczędności 1,6 mld euro, z czego 140 mln przypada na Bank Austria. Z łącznej liczby zatrudnionych koncern zamierza do końca 2018 r. zlikwidować 18200 miejsc pracy, w tym 800 w Austrii. Redukcja 130 etatów będzie miała miejsce jeszcze w bieżącym roku.

Bank Austria zatrudnia w kraju 9 300 pracowników, dla których oszczędnościowy kurs centrali w Mediolanie może być jeszcze bardziej bolesny. Potwierdzone zostały, bowiem już oficjalnie, że słaba dochodowo austriacka część działalności prowadzenia interesów z klientami prywatnymi zostanie sprzedana bądź znacząco zredukowana. Wiadomo już też, że prowadzone rozmowy w tej sprawie z należącym do Bewag inwestorem finansowym z USA Cerberus nie przebiegają pomyślnie.

W przypadku przeprowadzenia zaplanowanej restrukturyzacji zostałoby nią dotknięte setki miejsc pracy banku posiadającego w Austrii 220 filii oraz 1,6 mln klientów. Scenariusza takiego oczywiście nie akceptują austriacki związki zawodowe, które otrzymały wsparcie od ich odpowiedników z Włoch i Niemiec.