Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuNowości w zamówieniach publicznych w Austrii.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: | 2015-07-27 09:45:42
aktualności

W I połowie lipca br. austriacka Rada Ministrów przyjęła nowe regulacje dotyczące zamówień publicznych, które zdaniem autorów, powinny pomóc zwalczyć dumping płacowy i socjalny, wzmocnić zasadę najlepszej oferty (Bestbieterprinzip), stworzyć przejrzystość u podwykonawców oraz ułatwić małym i średnim przedsiębiorcom dostęp do przetargów publicznych.

W I połowie lipca br. austriacka Rada Ministrów przyjęła nowe regulacje dotyczące zamówień publicznych, które zdaniem autorów, powinny pomóc zwalczyć dumping płacowy i socjalny, wzmocnić zasadę najlepszej oferty (Bestbieterprinzip), stworzyć przejrzystość u podwykonawców oraz ułatwić małym i średnim przedsiębiorcom dostęp do przetargów publicznych. Celem nowelizacji było takie określenie przepisów, by udzielanie zamówień stało się przejrzyste i uczciwsze. Liczy się przez to na utworzenie nowych miejsc pracy oraz na zabezpieczenie obecnych. Wszyscy podwykonawcy, których zamierza zatrudnić zwycięzca przetargu będą musieli zostać wymienieni, ważniejsi z nich, zgodnie z projektem ustawy, będą podawani już przy składaniu oferty. W trakcie realizacji zmiana albo dokooptowanie nowego podwykonawcy będzie wymagało uzyskania zgody kupującego usługę. Dla zamawiającego będzie w każdej chwili przejrzyste, kto pracuje na budowie.

Dodany zostanie także nowy obowiązek przesłania przez zleceniodawcę kwerendy dla Centrum Kompetencyjnego ds. Dumpingu Płacowego i Socjalnego usytuowanego przy właściwej Kasie Chorych (Gebietskrankenkasse).  Poza tym, dla zwalczenia dumpingu socjalnego i płacowego związanego z procedurą udzielenia oraz przetargami publicznymi, wykluczone mają zostać naruszenia przepisów w tym zakresie, przede wszystkim za niskie płace. Działania te będą podobne do wprowadzonych wcześniej w stosunku do zatrudnienia cudzoziemców.

Poprzez wzmocnienie zasady udzielenia zamówienia na podstawie kryterium najlepszej oferty nie jest ona wybierana tylko przy zastosowaniu kryterium najniższej ceny, a poprzez wcześniej określony system punktowy. Punkty mogą zostać przydzielone np., za krótszy okres wykonania prac, za niższe koszty utrzymania, mniejsze zanieczyszczenie środowiska, podwyższone zabezpieczenie jakości, a także za kryteria socjalne jak zatrudnienie osób starszych.

W określonych przypadkach kryterium najlepszej oferty przewidziane jest wiążąco. Dotyczy to branży budowlanej - od wartości zlecenia w wysokości 1 mln euro, usług intelektualnych (geistige Dienstleistungen) jak np.: usługi planistyczne architektów, jeśli dopuszczone są oferty alternatywne; przy funkcjonalnych opisach usług, gdy istnieje ryzyko, że łączna cena nie może zostać obliczona w zaufany sposób; przy usługach kompleksowych i przy uwzględnieniu kosztów czasu trwania, przykładowo przy renowacji budynku biurowego.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Księgowość dla spółki

Pełna księgowość dla spółek - usługa realizowana przez Kancelaria Clear
Polska - Warszawa 2021-07-05 Dodał: Arkadiusz Boruc Usługi finansowe Zobacz ofertę

BMW leasing

BMW Auto Premium to autoryzowany serwis BMW z siedzibą w Rzeszowie. Firma zajmuje się bieżącą obs...
Polska - Świlcza 2021-06-30 Dodał: BMW Auto Premium Handel, Usługi finansowe, Samochody osobowe Zobacz ofertę

Spawarki TIG - Paton

Paton.pl to sklep internetowy firmy MasterWeld Sp. z o.o., gdzie dostępne są wszelkiego rodzaju s...
Polska - Rzeszów 2021-06-23 Dodał: MasterWeld Sp. z o. o. Handel, Budownictwo Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert