Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuSpółka z o.o. – przypadek dla Trybunału.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: | 2014-11-27 12:03:11
aktualności

Austriacki Sąd Najwyższy ma poważne zastrzeżenia, czy przepisy dotyczące tzw. spółki z o.o. light są zgodne z konstytucją.

Austriacki Sąd Najwyższy ma poważne zastrzeżenia, czy przepisy dotyczące tzw. spółki z o.o. light są zgodne z konstytucją. Rządząca koalicja z uwagi na trudności budżetowe przy nowelizacji ustawy podatkowej w lutym br., po ośmiu miesiącach zmieniła, a de facto zlikwidowała możliwość zakładania spółek z o.o. z kapitałem zakładowym w wysokości 10 tys. euro. Od marca br. kapitał ten podwyższono do wcześniejszej wielkości 35 tys. euro. Korzystniejszą finansowo możliwością założenia spółki było wprowadzenie tzw. spółki z przywilejem założycielskim (GmbH light neu). Może być ona założona wprawdzie z kapitałem zakładowym w wysokości 10 tys. euro, jednakże w ciągu 10 lat musi podwyższyć ten kapitał do min. 35 tys. euro.

W upublicznionym właśnie postanowieniu Sąd Najwyższy zażądał od Trybunału Konstytucyjnego sprawdzenie wprowadzonej ostatniej zmiany prawnej. Jego zdaniem istnienie równolegle trzech różnych regulacji wobec sp. z. o.o. można określić  „tylko jako grzech pierworodny ustawodawcy”, który nasuwa powstanie pytania o naruszenie prawa w odniesieniu do zasady równości wobec niego. Dla Sądu Najwyższego jest oczywiste, że „bezpieczeństwo prawne i ochrona zaufania spełzły na niczym”. Uchylenie zmiany oznaczałoby powrót do wcześniejszej jej formy spółki z o.o. light.

Powrót do kwoty minimalnego kapitału zakładowego 30 000 euro jest z gospodarczo-politycznego punktu widzenia niespodzianką, ponieważ Austria skazuje się przez to do grupy państw o najwyższej wartości progowej. Średnia europejska wynosi ok. 8 000 euro. Motywy przeprowadzenia zmiany były materialne a nie gospodarczo-polityczne, czy też leżące w zakresie prawa spółek handlowych, ale groźba przyczynienia się do zwiększenia tzw. deficytu podatkowego.

Deficyt ten powstał przez to, że minimalny podatek od osób prawnych, który dla spółek z o.o. wynosi pięć procent minimalnego kapitału zakładowego, obniżony został z 1 750 euro na 500 euro. Ten minimalny podatek dotyczy tylko tych spółek. z o.o., które wypracowują zysk roczny nie wyższy niż 7 tys. euro. Przy niekorzystnej koniunkturze gospodarczej może wystąpić sytuacja, że co trzecia spółka będzie płacić tą minimalną wielkość. Roczny spadek wpływów podatkowych z tego tytułu szacuje się na kwotę 40 do 50 mln euro. Ponadto przy powstaniu  określonych warunków istniała możliwość obniżenia starego kapitału zakładowego z 35 tys. euro do 10 tys. euro, co oznaczałoby możliwość dalszego obniżenia wpływów podatkowych państwa o 125 mln euro w ciągu trzech lat. Kwoty te nie są niespodzianką bowiem ich źródłem jest ocena skutków regulacji przedstawiona przez ustawodawcę przy wprowadzaniu przepisów dotyczących  spółki z o.o. light.

Sąd Najwyższy zaskakuje nie tylko niezwykle ostrą krytyką sposobu postępowania ustawodawcy. Stawia on pod znakiem zapytania dotychczas utwierdzone stanowisko prawne dotyczące znaczenia minimalnego kapitału zakładowego jako instrumentu ochrony wierzycieli.

Zdaniem Sądu Najwyższego do rozważenia przez Trybunał Konstytucyjny są m.in. następujące kwestie:

- Powszechny powrót do kapitału zakładowego w wysokości 35 tys. euro – o ile ochrona wierzycieli z kapitałem sp. z o.o. light może być realizowana w ograniczonym zakresie chociaż w wielu przedsiębiorstwach kapitał w tej wysokości nie jest konieczny.

- Naliczanie minimalnego podatku od osób prawnych od kapitału zakładowego 35 tys. euro dla spółek z o.o. z przywilejem utworzenia, dla których kapitał ten wynosi 10 tys. euro.

- Ogólne zobowiązanie do powiększenia kapitału zakładowego po 10 latach, podczas gdy po tym okresie niebezpieczeństwo niewypłacalności z reguły raczej już nie występuje. Także pojawienie się czasowego ograniczenia 10 lat jest przypadkowe i rzeczowo nieuzasadnione.

Jeśli Trybunał podzieli stanowisko Sądu Najwyższego ustawodawcy pozostaje jedynie niewielka możliwość manewru, by zatrzymać odpływ podatków. Zdaniem sądu  najprawdopodobniej nie ma innego wyboru, niż powrót do spółki z o.o. light. Rozstrzygnięcie Trybunału będzie miało poważne znaczenie dla nowo tworzonych spółek i przyjdzie na nie najprawdopodobniej jeszcze poczekać.

Zestawienie form spółek z o.o.

 

Sp. z o.o. stara

Sp. z o.o. light

Sp. z o.o. nowa

 

Okres

Do 30.06.2013

Od 1.07.2013 do 28.02.2014

Od 1.03.2014

Minikalny kapitał   zakładowy

35 000 euro   (możliwość zachowania do 1.03.2024)

10 000 euro

 

Minimalna wpłata

17 500 euro

5 000 euro

17 500 euro

 

 

Obniżenie kapitału do   10 000 euro możliwe dla wszystkich sp. z o.o.

Możliwe sp. z o.o. z   przywilejem utworzenia z 10 000 euro od 1.03.2014

Minimalny podatek od osób   prawnych

1 750 euro

500 euro1750 euro. Dla   nowych  sp. z o.o. utworzonych od   1.07.2013: w pierwszych 5 latach 500 euro, następnie 1000 euro, od 10-ego   roku 1 750 euro.

 

 

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Księgowość dla spółki

Pełna księgowość dla spółek - usługa realizowana przez Kancelaria Clear
Polska - Warszawa 2021-07-05 Dodał: Arkadiusz Boruc Usługi finansowe Zobacz ofertę

BMW leasing

BMW Auto Premium to autoryzowany serwis BMW z siedzibą w Rzeszowie. Firma zajmuje się bieżącą obs...
Polska - Świlcza 2021-06-30 Dodał: BMW Auto Premium Handel, Usługi finansowe, Samochody osobowe Zobacz ofertę

Spawarki TIG - Paton

Paton.pl to sklep internetowy firmy MasterWeld Sp. z o.o., gdzie dostępne są wszelkiego rodzaju s...
Polska - Rzeszów 2021-06-23 Dodał: MasterWeld Sp. z o. o. Handel, Budownictwo Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert