Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuCoraz mniejsza produkcja bielizny i odzieży w Austrii.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: | 2015-03-27 12:09:19
aktualności

Produkcja austriackiego przemysłu odzieżowego w dalszym ciągu kurczy się. Szwajcarski producent bielizny Triumph zapowiedział właśnie, że z końcem 2015 r. zamknięty zostanie jego zakład w Oberwart w kraju związkowym Burgenland, w związku z czym 210 pracowników straci pracę.

Produkcja austriackiego przemysłu odzieżowego w dalszym ciągu kurczy się. Szwajcarski producent bielizny Triumph zapowiedział właśnie, że z końcem 2015 r. zamknięty zostanie jego zakład w Oberwart w kraju związkowym Burgenland, w związku z czym 210 pracowników straci pracę. Także w austriackiej centrali firmy w Wiener Neustadt będą miały miejsce zwolnienia. W przyszłości będzie się tam odbywać jedynie przygotowanie produkcji dla marki Sloggi (krój, magazyn surowcowy). Ilu pracowników poddanych zostanie racjonalizacji w Wiener Neustadt, Triumph nie ogłosił.

Związkowcy z Pro-GE oraz GPA-djp mówią o dalszych 210 pracownikach. Liczbę taką ujawniono i podano w rozmowach z zarządem: 170 ma dotyczyć stanowisk związanych z produkcją, 40 – restrukturyzacji austriackich sklepów Triumpha, który aktualnie posiadają tu 90 filii.

Poprzez powyższe działania, redukcja lokalizacji w Austrii produkcji  firmy, będzie bliska zakończenia. W 2010 r. został zamknięty zakład w Hartberg (Styria) zatrudniający 300 pracowników, a w 2013 r. dwa inne zakłady produkujące bieliznę: w Aspang (Dolna Austria) oraz w Oberpullendorf (Burgenland), z czym związane było zwolnienie 350 zatrudnionych tam osób.

Największy światowy producent bielizny, zatrudniający 33 000 pracowników w 50 krajach z obrotem rocznym 1,8 mld euro, poprzez likwidację zakładów produkcyjnych przyspiesza proces zapoczątkowany przez przemysł tekstylny już w latach pięćdziesiątych: przenoszenie produkcji tekstylnej i odzieżowej z Europy do krajów o niskich wynagrodzeniach. Wg danych specjalistycznego związku tej gałęzi, w Austrii liczba zatrudnionych w branży produkcyjnej odzieży zmniejszyła się z 40 tys. w 1973 r. do 7,3 tys. Aktualnie czynnych jest 143 producentów trudniących się, wg związku, głównie wytwarzaniem produktów niszowych jak stroje ludowe czy ubiory robocze.

Jedynymi unikatowymi propozycjami sprzedaży miejscowej produkcji wobec tanich sieci handlowych są jakość i innowacyjność. „Produkcja zwykłych t-shirtów w Austrii nie opłaca się” mówi Eva-Maria Strasser szefowa grupy zawodowej przemysłu odzieżowego izby gospodarczej. Jej zdaniem przewagą miejscowych producentów są krótkie terminy dostawy. Jednak, kto stawia na jakość i innowacyjność musi inwestować. Triumph zmniejszył wydatki na inwestycje ze 145,6 mln euro w 2012 r. do 58 mln euro w 2013 r. Przez zamykanie zakładów liczba zatrudnionych w firmie zmniejszyła się z 36 570 do 33 100.

Zwolnienia dotyczą także zakładów w węgierskim Dunaujvaros, który zostanie zamknięty do końca 2015 r., co spowoduje zwolnienie 412 pracowników. Jedyną europejską lokalizacją Triumpha pozostanie Portugalia.

Od dawna firma produkuje w Maroku, Chinach, Wietnamie, Tajlandii i Indiach. Tania produkcja ma swoją cenę, o czym donoszą handlarze w specjalistycznym czasopiśmie „Gospodarka tekstylna, skarżąc się na problemy z dostawami i jakością produkcji.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Księgowość dla spółki

Pełna księgowość dla spółek - usługa realizowana przez Kancelaria Clear
Polska - Warszawa 2021-07-05 Dodał: Arkadiusz Boruc Usługi finansowe Zobacz ofertę

BMW leasing

BMW Auto Premium to autoryzowany serwis BMW z siedzibą w Rzeszowie. Firma zajmuje się bieżącą obs...
Polska - Świlcza 2021-06-30 Dodał: BMW Auto Premium Handel, Usługi finansowe, Samochody osobowe Zobacz ofertę

Spawarki TIG - Paton

Paton.pl to sklep internetowy firmy MasterWeld Sp. z o.o., gdzie dostępne są wszelkiego rodzaju s...
Polska - Rzeszów 2021-06-23 Dodał: MasterWeld Sp. z o. o. Handel, Budownictwo Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert