Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKłopoty austriackich hodowców trzody chlewnej.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Woińska | 2017-01-27 15:50:19
aktualności

Utrzymujące się niskie ceny wieprzowiny mogą oznaczać koniec dla niejednego austriackiego przedsiębiorstwa hodowli tuczników i prosiąt.

Utrzymujące się niskie ceny wieprzowiny mogą oznaczać koniec dla niejednego austriackiego przedsiębiorstwa hodowli tuczników i prosiąt. Szef austriackiej giełdy trzody chlewnej Johan Schlederer obawia się, że do 2016 r. tysiące zakładów ulegnie likwidacji „W najgorszym przypadku liczba zakładów spadnie do poniżej 20 000 do końca 2016 r.” Obecnie jest w Austrii ok. 25 000 przedsiębiorstw hodowlanych trzody chlewnej.

 

Podobnie ocenia sytuację Kurt Tauschmann, prezes wspólnoty produkcyjnej Styriabrid w kraju związkowym Styria. „Postawieni przed wyborem inwestować czy rezygnować, więcej przedsiębiorstw decyduje się na zaprzestanie działalności”.

 

Cena wieprzowiny jest w całej Europie od miesięcy na najniższym poziomie – mówi się, że od siedmiu lat nie było tak źle. Na rynku jest za dużo mięsa. Odpowiedzialnymi za taki stan są: nadprodukcja (jak np. w Niemczech), zaspokojony rynek światowy i embargo na eksport do Rosji.

 

Stopień samowystarczalności Europy w wieprzowinę kształtuje się powyżej 110 procent. W Austrii produkuje się 2 procent z tego tj. ok. 510 tys. ton.

 

Tauschmann wyjaśnia, że „w normalnych warunkach nadmierną podaż reguluje rynek poprzez cenę”. Jednak dokładnie to dotkliwie godzi w austriackie gospodarstwa rolne. Są one przeważnie małe i średnie, przez co mają wyższe koszty produkcji w porównaniu z dużymi.

 

Tauschmann posiadając 1 800 tuczników należy do największych producentów trzody w Austrii. Jednak w porównaniu z niemieckimi hodowcami jest karłem. Niemcy mają tyle samo hodowców co Austria, ale produkują dziesięć razy więcej tuczników bo ok. 50 mln sztuk. Przeciętnie duży hodowca w Austrii produkuje kilkaset sztuk, zaś hodowca w Niemczech kilka tysięcy tuczników.

 

Zły bilans roczny sporządza Schlederer z powodu rosyjskiego embarga. Jego zdaniem politycy powoli uświadamiają sobie, że koszty wstrzymania eksportu są znacznie wyższe od zakładanych kilkuset milionów euro.

 

Z uwagi na wysoki stopień samowystarczalności w ramach UE ważnym czynnikiem regulacji pozostawał zwykle eksport. Ciągle jednak nie znaleziono jeszcze rynków alternatywnych wobec Rosji. „W polityce podobnie jak i w branży wyczuwa się bezradność” mówi Schlederer. Austriacy eksportują wieprzowinę do krajów UE, Hongkongu, Południowej Korei i Japonii. Zdaniem szefa austriackiej giełdy trzody chlewnej jak dotąd polityka w niczym nie pomogła. Aby móc eksportować do krajów trzecich forsuje on dopłaty do europejskiej wieprzowiny, aby w krajach tych mogła być ona oferowana taniej. Poza tym kraje, które w ostatnich latach silnie rozbudowały produkcję jak Niemcy Hiszpania i Holandia, zobowiązać do jej zmniejszenia.

 

Aktualna sytuacja na rynku mięsa wieprzowego w Austrii nie napawa optymistycznie co do możliwości uplasowania na nim naszych nadwyżek, o co intensywnie zabiegają polskie firmy z branży mięsnej.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Księgowość dla spółki

Pełna księgowość dla spółek - usługa realizowana przez Kancelaria Clear
Polska - Warszawa 2021-07-05 Dodał: Arkadiusz Boruc Usługi finansowe Zobacz ofertę

BMW leasing

BMW Auto Premium to autoryzowany serwis BMW z siedzibą w Rzeszowie. Firma zajmuje się bieżącą obs...
Polska - Świlcza 2021-06-30 Dodał: BMW Auto Premium Handel, Usługi finansowe, Samochody osobowe Zobacz ofertę

Spawarki TIG - Paton

Paton.pl to sklep internetowy firmy MasterWeld Sp. z o.o., gdzie dostępne są wszelkiego rodzaju s...
Polska - Rzeszów 2021-06-23 Dodał: MasterWeld Sp. z o. o. Handel, Budownictwo Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert