Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuReforma podatkowa w Austrii.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: | 2015-06-25 11:55:06
aktualności

Taryfa podatku od wynagrodzeń. Zmniejszenie taryfy jest rdzeniem reformy. Zamiast dotychczasowych trzech przedziałów stawek tego podatku proponuje się ich sześć. Kwota wolna od podatku pozostaje na poziomie 11 000 euro dochodu podlegającego opodatkowaniu.

Trawjące od końca 2013 r. tj. od chwili zaprzysiężenia nowego austriackiego rządu wyłonionego po wyborach parlamentarnych we wrześniu 2013 r., dyskusje koalicjantów nt. kształtu zapowiedzianej reformy podatkowej, wydają się zbliżać do końca. Z wcześniejszych szumnie zapowiedziach zmian w aktualnym projekcie niewiele pozostało, dlatego też politycy opozycyjni i część publicystów odżegnuje się od używania słowa reforma.

Przedłożony przez Radę Ministrów pakiet o łącznej wartości 5 mld euro ma zostać w najbliższym czasie uzgodniony na posiedzeniu parlamentu. Rozstrzygnie się tam, czy przyjęty zostanie, najbardziej sporny punkt zakładający de facto likwidację tajemnicy bankowej, wymagający większości 2/3 głosów. Zieloni (24 mandaty spośród 183) zapowiedzieli veto o ile możliwe będzie zaznajomienie się przez uprawnionych ze stanem i operacjami na koncie bez obowiązkowego zezwolenia sędziego.

Do najważniejszych punktów reformy należą:

- Taryfa podatku od wynagrodzeń. Zmniejszenie taryfy jest rdzeniem reformy. Zamiast dotychczasowych trzech przedziałów stawek tego podatku proponuje się ich sześć. Kwota wolna od podatku pozostaje na poziomie 11 000 euro dochodu podlegającego opodatkowaniu.

- Skreślenia w wyłączeniach z opodatkowania. Podniesiona ma być obniżona stawka podatku VAT z dotychczasowych 10 % do 13 %. Wyżej pozostanie opodatkowane prywatne użytkowanie samochodów służbowych. Skreślone zostaną podlegające odliczeniu koszty związane z mieszkalnictwem, zredukowana stopa amortyzacji nieruchomości związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

- Walka z oszustwami podatkowymi i socjalnymi. Wprowadzenie kas fiskalnych z paragonami  ma przynieść państwowej kasie 900 mln euro, rozluźnienie tajemnicy bankowej – 700 mln euro, zwalczenie oszustw socjalnych – 200 mln euro, zwalczanie oszustw podatku VAT i akcyzowego – 100 mln euro.

- Podatek negatywny. Dla wszystkich tych, którzy zarabiają poniżej granicy podlegającej opodatkowaniu zostanie podwyższony podatek negatywny z obecnego poziomu 110 euro do maksymalnie 400 euro. Osoby z najniższą emeryturą otrzymają podatkową notę uznaniową w wysokości 110 euro.

- Podatki związane z majątkiem. Podwyższony zostanie podatek od dochodu z kapitału z 25 do 27,5 %. Najwyższa stawka podatkowa wzrośnie do 55 %. Podatek dochodowy od nieruchomości wzrośnie z 25 do 30 %. Podatek z tytułu zakupu gruntu będzie szacowany wg wartości rynkowej.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Księgowość dla spółki

Pełna księgowość dla spółek - usługa realizowana przez Kancelaria Clear
Polska - Warszawa 2021-07-05 Dodał: Arkadiusz Boruc Usługi finansowe Zobacz ofertę

BMW leasing

BMW Auto Premium to autoryzowany serwis BMW z siedzibą w Rzeszowie. Firma zajmuje się bieżącą obs...
Polska - Świlcza 2021-06-30 Dodał: BMW Auto Premium Handel, Usługi finansowe, Samochody osobowe Zobacz ofertę

Spawarki TIG - Paton

Paton.pl to sklep internetowy firmy MasterWeld Sp. z o.o., gdzie dostępne są wszelkiego rodzaju s...
Polska - Rzeszów 2021-06-23 Dodał: MasterWeld Sp. z o. o. Handel, Budownictwo Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert