Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuNowe regulacje dotyczące spółki z o. o. w Austrii.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: | 2014-09-08 12:33:12
aktualności

Po wprowadzeniu 2013 r. nowych przepisów w dotyczących obniżenia kapitału zakładowego (das Mindeststammkapital) dla spółek z o. o. z 35.000 euro do 10.000 euro spodziewano się znacznego wzrostu liczby zakładanych firm. Założenia te nie znalazły jednak odzwierciedlenia w rzeczywistości.

      Po wprowadzeniu 2013 r. nowych przepisów w dotyczących obniżenia kapitału zakładowego (das Mindeststammkapital) dla spółek z o. o. z 35.000 euro do 10.000 euro spodziewano się znacznego wzrostu liczby zakładanych firm. Założenia te nie znalazły jednak odzwierciedlenia w rzeczywistości.                                                 

       Od 1 marca 2014 obowiązują wcześniejsze przepisy, stanowiące, że kapitał zakładowy spółek z o.o wynosi ponownie 35 000 euro, z czego połowa, a więc 17 500 euro,  winna zostać wpłacona gotówką. Regulacje te dotyczą również tych spółek, które zostały założone w okresie 1.07.2013 – 28.02.2014, kiedy kapitał wynosił 10000 euro. Firmy  te obowiązuje jednak okres ochronny wynoszący10 lat, który upływa z dniem 1 marca 2024 r.  (W związku ze wzrostem kapitału zwolnione są jednak z opłaty wpisowej - die Eintragungsgebühr).

       Poprzez wprowadzenie odpowiednich zapisów w umowie spółki ustawodawca wprowadził możliwość, by przez okres 10 lat faktycznie wpłacona kwota kapitału zakładowego wynosiła jedynie 5 000 euro. Może to mieć miejsce, jeśli rejestrujący spółkę zaznaczą, że zgodnie z § 10 austriackiej ustawy o spółce z o.o.  korzystają z tzw. „Gründungsprivilegierung” i w ciągu 10 lat kapitał zakładowy wyniesie 35 000 euro. We wniosku należy wyraźnie zaznaczyć, że kapitał zakładowy wynosi 35 000 euro, jednakże „gründungsprivilegiert” 10 000 euro – jest to tzw. GmbH-light.                          

       Kolejną kwestią dotyczącą spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest minimalny podatek od osób prawnych (die Mindestkörperschaftsteuer). Dla nowo powstałych spółek pozostaje okres ochronny wynoszący 10 lat. Dla spółki GmbH-light minimalny podatek od osób prawnych przez pierwsze 5 lat wynosi 500 euro, przez następne 5 lat – 1 000 euro. Dopiero po 10 latach od założenia spółki kwota opiewa na sumę 1.750 euro. Powyższe regulacje dotyczą nowych firm, natomiast te, które zostały założone przed 1 lipca 2013r.  są zobowiązane do płacenia 1.750 euro rocznie, tak jak regulowały to stare przepisy.                                                             

       Jak zatem będzie wyglądać sytuacja za 10 lat, kiedy upłynie termin okresów ochronnych? Według treści ustawy nie jest do końca jasne, co się stanie z firmami, które w przeciągu tych 10 lat nie zdołają pomnozyć swojego kapitału. Prawdopodobnie będą nadal istnieć na rynku z niewielkim wyposażeniem kapitałowym dzięki rezerwie wpłaconej podczas zakładania spółki. Ponadto, do czasu wpłaty całej kwoty kapitału zakładowego przy nazwie firmy nadal będzie umieszczona informacja: „gründungsprivilegiert”. W takich przypadakach spółka będzie ograniczona w spłacie powstałych zobowiązań. Dotyczy to przede wszystkim spółek niewypłacalnych, wobec których syndyk będzie żądać wpłaty zaległych udziałów w interesie wierzycieli.

WPHI Wiedeń

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Księgowość dla spółki

Pełna księgowość dla spółek - usługa realizowana przez Kancelaria Clear
Polska - Warszawa 2021-07-05 Dodał: Arkadiusz Boruc Usługi finansowe Zobacz ofertę

BMW leasing

BMW Auto Premium to autoryzowany serwis BMW z siedzibą w Rzeszowie. Firma zajmuje się bieżącą obs...
Polska - Świlcza 2021-06-30 Dodał: BMW Auto Premium Handel, Usługi finansowe, Samochody osobowe Zobacz ofertę

Spawarki TIG - Paton

Paton.pl to sklep internetowy firmy MasterWeld Sp. z o.o., gdzie dostępne są wszelkiego rodzaju s...
Polska - Rzeszów 2021-06-23 Dodał: MasterWeld Sp. z o. o. Handel, Budownictwo Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert