Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuUrząd rządu federalnego w Austrii.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: | 2015-09-01 11:46:24
aktualności

W uzgodnieniach koalicyjnych rządzących w Austrii partii SPÖ i ÖVP w rozdziale „nowoczesne państwo” w grudniu 2013 r. zapisano utworzenie urzędu rządu federalnego (Amt der Bundesregierung). Prawne podstawy realizacji tej koncepcji winny zostać wypracowane do końca 2015 r.

W uzgodnieniach koalicyjnych rządzących w Austrii partii SPÖ i ÖVP w rozdziale „nowoczesne państwo” w grudniu 2013 r. zapisano utworzenie urzędu rządu federalnego (Amt der Bundesregierung). Prawne podstawy realizacji tej koncepcji winny zostać wypracowane do końca 2015 r.

Zgodnie z umową koalicyjną nowy urząd winien polepszyć kooperację między ministerstwami i doprowadzić przez to do powstania oszczędności. O ile publicznie nie odbywa się w tej sprawie dyskusja, za kulisami toczą się intensywne prace. Zajmuje się nimi sekretarz stanu w urzędzie kanclerskim Sonja Steßl (SPÖ), która wypracowała już konkretne propozycje wypełniające, jej zdaniem, postanowienia umowy. Określone usługi realizowane przez centralną administrację państwową powinny zostać wg tego projektu skoncentrowane („shared services”), wśród nich sprawy dotyczące stanu spoczynku, w tym odejścia na emeryturę, ale także zarządzanie zasobami ludzkimi czy kształcenie i dokształcanie ok. 130 tys. urzędników federalnych (Bundesbedienstete).

Opracowywana koncepcja nowego urzędu będzie naruszać interesy osobowe (Personalbelage) poszczególnych resortów, które z pewnością nie będą z tego powodu zadowolone. 

Sekretariat stanu urzędu kanclerskiego zajmuje jasne stanowisko: wygląda na mało sensowne, aby wszystkie ministerstwa posiadały własne struktury do realizowania całego szeregu zadań operatywnych. Wg tej koncepcji, zgodnie z przeprowadzonymi wyliczeniami, poprzez utworzenie nowego urzędu albo też centrum usług rządu federalnego w ciągu pięciu lat możliwe byłoby zaoszczędzenie przynajmniej 60 mln euro.

Celem koncepcji jest szybkie zredukowanie dwutorowości w centralnej administracji państwowej. Albowiem w przeciwnym razie przy dalszym, niejednolitym postępowaniu powstałyby dodatkowe koszty.

Sekretarz stanu naciska na pośpiech przy wprowadzaniu projektu w życie: „jestem za tym, abyśmy zrobili pierwsze kroki tak szybko, jak to możliwe i przygotowali postanowienie”. Aby tak się stało czerwono-czarna koalicja musiałyby mieć interes w szybkim wdrożeniu projektu. Pierwotnie powołanie urzędu zaplanowane było na 2016 r. Zgodnie z propozycją  Steßl przy łączeniu usług nie chodzi tylko o sprawy dotyczące stanu spoczynku urzędników, ale także wspólny management usług albo wspólne kształcenie podstawowe realizowane dla służby publicznej.

Zespolenie prac różnych urzędów odbywałoby się poprzez czysto techniczne administrowanie. Jeden z zaproponowanych punktów zmierza do spójnego objęcia zarządu. Przewiduje poza tym wspólne prowadzenie bibliotek oraz segmentu zarządzania wynajmem, obiektami i pomieszczeniami rządowymi. Zakłada się także centralny controlling wyłączonych instytucji rządowych. Od dłuższego już czasu zastanawiano się i proponowano połączenie parków samochodowych tj. służbowych aut, kooperacji tłumaczy oraz spraw zapewnienia bezpieczeństwa.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Księgowość dla spółki

Pełna księgowość dla spółek - usługa realizowana przez Kancelaria Clear
Polska - Warszawa 2021-07-05 Dodał: Arkadiusz Boruc Usługi finansowe Zobacz ofertę

BMW leasing

BMW Auto Premium to autoryzowany serwis BMW z siedzibą w Rzeszowie. Firma zajmuje się bieżącą obs...
Polska - Świlcza 2021-06-30 Dodał: BMW Auto Premium Handel, Usługi finansowe, Samochody osobowe Zobacz ofertę

Spawarki TIG - Paton

Paton.pl to sklep internetowy firmy MasterWeld Sp. z o.o., gdzie dostępne są wszelkiego rodzaju s...
Polska - Rzeszów 2021-06-23 Dodał: MasterWeld Sp. z o. o. Handel, Budownictwo Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert