Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuRenesans moszczu w Styrii.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: | 2015-05-27 15:42:44
aktualności

Recepta powodzenia nowych producentów moszczu to lżejsze i słodsze wyroby. Ręcznie zebrane jabłka są ostrożnie tłoczone a w pojemnikach ze szlachetnej stali następuje jego kontrolowana fermentacja.

Moszcz dzięki nowoczesnej metodzie tłoczenia, wysokim wymaganiom jakościowym oraz nowym produktom przeżywa w austriackim kraju związkowym Styria prawdziwy renesans. Wino jabłkowe względnie owocowe oraz cydr mają teraz niewiele wspólnego ze starym mocnym i cierpko-kwaśnym moszczem. Pionierzy rozwoju nowych produktów z jabłek połączyli się w tym kraju w dwie grupy promocyjne Steiermost oraz Calderamost.

„Przed 15 laty odkryliśmy na nowo moszcz i poprzez nowoczesną produkcję, krótko przed jego śmiercią, na nowo przywrócili do życia. Po dziesięcioletnim okresie posuchy możemy teraz zbierać owoce naszej pracy” mówi Christof Krispel z grupy Caldermost we wschodniej Styrii.

Recepta powodzenia nowych producentów moszczu to lżejsze i słodsze wyroby. Ręcznie zebrane jabłka są ostrożnie tłoczone a w pojemnikach ze szlachetnej stali następuje jego kontrolowana fermentacja. Po fermentacji usuwa się jej resztki, filtruje i składa do dalszego dojrzewania – wyjaśnia Manfred Fauster z Grazu, który na międzynarodowej degustacji producentów regionu Alp i Adriatyku zdobył pierwsze miejsce.

Nowe produkty ze Styrii spotykają się z uznaniem także za granicą. Np. Christof Krispel produkuje nie tylko 30 tys. butelek wina z jabłek, ale razem ze swoim partnerami 250 tys. butelek cedru marki premium Goldkehlchen. Produkt ten rozprowadzane jest głównie przez miejscową sieć Rewe, ale także eksportowany do Chin i na Tajwan. Przygotowywane są też pierwsze dostawy do Stanów Zjednoczonych. Z kolei Karl Haas z grupy Caldera stawia głównie na sprzedaż bezpośrednią. Jego wytwórnia produkuje 30 tys. litrów wina z jabłek, które w największej części sprzedawane jest bezpośrednio w gospodarstwie, ale także dostarczane do restauracji i regionalnych sklepów sieci Spar. Dzięki kontaktom nawiązanym na targach wina jabłkowego we Frankfurcie znalazło odbiorców także w Niemczech.

Fauster, jeden z siedmiu producentów moszczu ze Styrii, widzi potencjał w szerokim rozpowszechnianiu i dywersyfikacji kanałów dystrybucji. Także on większość wyrobów     (65 %) sprzedaje bezpośrednio w gospodarstwie, 30 % znajduje zbyt  w gastronomii i sklepach spożywczych, reszta w sprzedaży przez internet.  Grupa Steiermost ze Styrii sprzedała w 2014 r. 70 tys. butelek cedru, w 2015 r. będzie to najprawdopodobniej 100 tys. butelek.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Księgowość dla spółki

Pełna księgowość dla spółek - usługa realizowana przez Kancelaria Clear
Polska - Warszawa 2021-07-05 Dodał: Arkadiusz Boruc Usługi finansowe Zobacz ofertę

BMW leasing

BMW Auto Premium to autoryzowany serwis BMW z siedzibą w Rzeszowie. Firma zajmuje się bieżącą obs...
Polska - Świlcza 2021-06-30 Dodał: BMW Auto Premium Handel, Usługi finansowe, Samochody osobowe Zobacz ofertę

Spawarki TIG - Paton

Paton.pl to sklep internetowy firmy MasterWeld Sp. z o.o., gdzie dostępne są wszelkiego rodzaju s...
Polska - Rzeszów 2021-06-23 Dodał: MasterWeld Sp. z o. o. Handel, Budownictwo Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert