Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPieniądze na wzrost gospodarczy i nowe miejsca pracy w Austrii.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: | 2015-03-27 12:12:55
aktualności

Poprzez realizację założeń dyskutowanej jeszcze reformy podatkowej rząd austriacki chciałby pobudzić długofalowy wzrost gospodarczy i zmniejszyć bezrobocie.

Poprzez realizację założeń dyskutowanej jeszcze reformy podatkowej rząd austriacki chciałby pobudzić długofalowy wzrost gospodarczy i zmniejszyć bezrobocie. Na realizację tych celów przewiduje się wydatkowanie 200 mln euro, zaś całość programu została tymczasem ujęta jedynie w sześciu działaniach:

- zwiększenie premii na badania na 12 procent
- sporządzenie pakietu finansowania małych i średnich przedsiębiorstw
- kreowanie możliwości dla crowdfundingu
- podwyższenie zwolnionego z podatku udziału kapitałowego pracownika z 1 460 do 3 000 euro
- spowodowanie ułatwienia w dopływie (imigracji) naukowców i badaczy
- zmniejszenie od 2018 r. dodatkowych kosztów płacowych.

Mimo braku szczegółów deklaracji, niektóre z planowanych przedsięwzięć są już dziś jasne np. podwyższenie zwolnionego z podatku udziału kapitałowego pracownika z 1 460 do 3 000 euro. Inne można wywnioskować z grudniowego raportu komisji powołanej do sformułowania propozycji reformy podatkowej. Dotyczy to ułatwień w imigracji naukowców i badaczy. Komisja proponuje w tym punkcie ustanowienie kwoty wolnej od podatku, bądź przyspieszenie procesu formalności imigracyjnych. Tłem jest tu agresywnie prowadzona na arenie międzynarodowej walka o pozyskanie najlepszych umysłów.

Szczególną wagę przedkłada się badaniom i rozwojowi. Zakłada się zwiększenie z tego tytułu premii dla przedsiębiorstw z 10 na 12 procent. Ogólnie rzecz biorąc chodzi o osiągnięcie celów B&R w ramach strategii UE-2020. Do tego czasu wydatki na badania i rozwój winny wzrosnąć w Austrii do 3,67 % PKB (z 2,81 % w 2013 r.).

Organizacja „Młodzi Gospodarki” z dużym zadowoleniem przyjęła informację o ustawie w sprawie crowdfundingu, którą rząd obiecał już przed rokiem. Byłaby ona, po bardziej niż rozczarowujących planach wobec przedsiębiorców – np.: ryczałtowe podejrzenie oszustwa – ważnym i pozytywnym sygnałem. Pozytywnie odebrał ją także specjalistyczny związek usługodawców finansowych, aczkolwiek ich zdaniem diabeł tkwi w szczegółach.

Wielką niewiadomą planowanych przedsięwzięć jest pakiet finansowania małych i średnich przedsiębiorstw.  Zdaniem Wilfrieda Stadlera, współautora rządowej strategii lokalizacji  i byłego szefa Investkredit, pakiet mógłby być dobrą sposobnością do rozszerzenia tzw. Gewinnfreibetrag (uwarunkowana kwota zysku wolna od podatku) na inwestycje w pożyczki na budownictwo mieszkaniowe dla młodych przedsiębiorców. Jego zdaniem byłoby to „neutralną podatkowo możliwością partycypowania w przedsiębiorstwie i tworzenia miejsc pracy”.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Księgowość dla spółki

Pełna księgowość dla spółek - usługa realizowana przez Kancelaria Clear
Polska - Warszawa 2021-07-05 Dodał: Arkadiusz Boruc Usługi finansowe Zobacz ofertę

BMW leasing

BMW Auto Premium to autoryzowany serwis BMW z siedzibą w Rzeszowie. Firma zajmuje się bieżącą obs...
Polska - Świlcza 2021-06-30 Dodał: BMW Auto Premium Handel, Usługi finansowe, Samochody osobowe Zobacz ofertę

Spawarki TIG - Paton

Paton.pl to sklep internetowy firmy MasterWeld Sp. z o.o., gdzie dostępne są wszelkiego rodzaju s...
Polska - Rzeszów 2021-06-23 Dodał: MasterWeld Sp. z o. o. Handel, Budownictwo Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert