Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuProjekt zmiany zasiłków rodzinnych cudzoziemców w Austrii.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: | 2015-09-01 11:51:10
aktualności

W Austrii coraz głośniej mówi się o rewizji aktualnie obowiązujących zasad wypłaty zasiłków rodzinnych na dzieci dla zagranicznych pracowników.

W Austrii coraz głośniej mówi się o rewizji aktualnie obowiązujących zasad wypłaty zasiłków rodzinnych na dzieci dla zagranicznych pracowników. Rodziny, których dzieci przebywają poza Austrią mogłyby w przyszłości otrzymywać na nie świadczenia w różnej wysokości. W czerwcu br. rząd zlecił partiom koalicyjnym opracowanie w okresie letnim wspólnego stanowiska sprawie oszczędności w świadczeniach socjalnych, w tym ew. zmian zasiłków wypłacanych za granicę. Wg informacji prasowych to właśnie zasiłki rodzinne są głównym przedmiotem zainteresowania rządu. Wypowiedział się o tym w czerwcu na forum UE minister spraw zagranicznych Sebastian Kurz.

Czerwono-czarna koalicja rządowa dąży do jak najszybszego zajęcia stanowiska wobec przesyłania za granicę świadczeń pieniężnych, jeszcze przed zbliżającymi się wyborami w Górnej Austrii (27 wrzesień) oraz Wiedniu (11 październik). Szybka jednolitość w tej kwestii pozwoliłaby na uniknięcie dyskusji w trakcie kampanii wyborczej. Na różnicy zdań najprawdopodobniej zyskałaby populistyczna FPÖ.

W ostatnich latach znacząco wzrosły kwoty wypłacane za granicę z tytułu zasiłków rodzinnych ze 150 mln euro w 2010 r. do 206 mln euro w 2013 r. Największa część przesłana została na Węgry (65 mln euro), następnie na Słowację (49 mln euro) oraz do Polski (31 mln euro) i Rumunii (12 mln euro).

Ponieważ zaprzestanie wypłacania kwot jest z punktu widzenia reguł UE wykluczone analizowane jest ograniczenie zasiłków, warunkujące ich wysokość od siły nabywczej kraju pochodzenia pobierającego. „Uważam to już teraz za możliwe do zaakceptowania” mówi ekspert ds. pracy i spraw socjalnych Wolfgang Mazal. Zgodnie z odpowiednią dyrektywą UE zapomóg udziela się w jednakowej wysokości. Dotychczasowa wykładnia odnosi się do wysokości kwoty zasiłku a nie do jego siły nabywczej. Wyjaśnienie tej właśnie kwestii byłoby więc konieczne na samym początku. Mazel radzi, aby Austria zabezpieczyła się politycznie poprzez nową interpretację w ramach UE i nie przeprowadzała inicjatywy własnej (Alleingang). Na prośbę premiera Wielkiej Brytanii an jesieni sprawą będzie zajmowała się grupa robocza w Brukseli.

Ekspert podatkowy Werner Doralt jest zdania, że zróżnicowanie wypłacanych zasiłków za granicę wg tamtejszych kosztów utrzymania nie jest dyskryminujące. Wysokość płatności na dzieci np. w Rumunii mogłaby być, jego zdaniem, potraktowana przez inne rumuńskie rodziny jako dyskryminująca.

Tymczasem za kulisami tematem zajmuje się grupa robocza, w skład której wchodzą pracownicy wielu urzędów centralnych. O ile minister Spraw Socjalnych Rudolf Hundstorfer wypowiedział się przeciwko cięciom w świadczeniach socjalnych, zajęcie stanowiska w sprawie zasiłków rodzinnych odwleka do czasu sprawdzenia tematu przez ekspertów. Chce on uniknąć sytuacji, że zróżnicowane wypłaty zostaną wycofane przez Unię Europejską.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

</h3>TBZ dentysta<br />Popiela 13<br />Toruń 87-100<br /><a href = 574 786 931
574 786 931
TBZ dentysta
tbzdentysta@gmail.com Renomowany gabinet sto">

TBZ dentysta
Popiela 13
Toruń 87-100
574 786 931...
TBZ dentysta Popiela 13 Toruń 87-100 574 786 931 TBZ dentysta tbzdentysta@gmail.com Spraw...
Polska - Toruń 2021-03-03 Dodał: Maciej Lutnik Zdrowie i medycyna Zobacz ofertę

oferta TBZ dentysta

oferta TBZ dentysta
Polska - Toruń 2021-03-02 Dodał: Maciej Lutnik Zdrowie i medycyna Zobacz ofertę
Polska - Toruń 2021-03-02 Dodał: Maciej Lutnik Zdrowie i medycyna Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert