Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuProjekt zmiany zasiłków rodzinnych cudzoziemców w Austrii.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: | 2015-09-01 11:51:10
aktualności

W Austrii coraz głośniej mówi się o rewizji aktualnie obowiązujących zasad wypłaty zasiłków rodzinnych na dzieci dla zagranicznych pracowników.

W Austrii coraz głośniej mówi się o rewizji aktualnie obowiązujących zasad wypłaty zasiłków rodzinnych na dzieci dla zagranicznych pracowników. Rodziny, których dzieci przebywają poza Austrią mogłyby w przyszłości otrzymywać na nie świadczenia w różnej wysokości. W czerwcu br. rząd zlecił partiom koalicyjnym opracowanie w okresie letnim wspólnego stanowiska sprawie oszczędności w świadczeniach socjalnych, w tym ew. zmian zasiłków wypłacanych za granicę. Wg informacji prasowych to właśnie zasiłki rodzinne są głównym przedmiotem zainteresowania rządu. Wypowiedział się o tym w czerwcu na forum UE minister spraw zagranicznych Sebastian Kurz.

Czerwono-czarna koalicja rządowa dąży do jak najszybszego zajęcia stanowiska wobec przesyłania za granicę świadczeń pieniężnych, jeszcze przed zbliżającymi się wyborami w Górnej Austrii (27 wrzesień) oraz Wiedniu (11 październik). Szybka jednolitość w tej kwestii pozwoliłaby na uniknięcie dyskusji w trakcie kampanii wyborczej. Na różnicy zdań najprawdopodobniej zyskałaby populistyczna FPÖ.

W ostatnich latach znacząco wzrosły kwoty wypłacane za granicę z tytułu zasiłków rodzinnych ze 150 mln euro w 2010 r. do 206 mln euro w 2013 r. Największa część przesłana została na Węgry (65 mln euro), następnie na Słowację (49 mln euro) oraz do Polski (31 mln euro) i Rumunii (12 mln euro).

Ponieważ zaprzestanie wypłacania kwot jest z punktu widzenia reguł UE wykluczone analizowane jest ograniczenie zasiłków, warunkujące ich wysokość od siły nabywczej kraju pochodzenia pobierającego. „Uważam to już teraz za możliwe do zaakceptowania” mówi ekspert ds. pracy i spraw socjalnych Wolfgang Mazal. Zgodnie z odpowiednią dyrektywą UE zapomóg udziela się w jednakowej wysokości. Dotychczasowa wykładnia odnosi się do wysokości kwoty zasiłku a nie do jego siły nabywczej. Wyjaśnienie tej właśnie kwestii byłoby więc konieczne na samym początku. Mazel radzi, aby Austria zabezpieczyła się politycznie poprzez nową interpretację w ramach UE i nie przeprowadzała inicjatywy własnej (Alleingang). Na prośbę premiera Wielkiej Brytanii an jesieni sprawą będzie zajmowała się grupa robocza w Brukseli.

Ekspert podatkowy Werner Doralt jest zdania, że zróżnicowanie wypłacanych zasiłków za granicę wg tamtejszych kosztów utrzymania nie jest dyskryminujące. Wysokość płatności na dzieci np. w Rumunii mogłaby być, jego zdaniem, potraktowana przez inne rumuńskie rodziny jako dyskryminująca.

Tymczasem za kulisami tematem zajmuje się grupa robocza, w skład której wchodzą pracownicy wielu urzędów centralnych. O ile minister Spraw Socjalnych Rudolf Hundstorfer wypowiedział się przeciwko cięciom w świadczeniach socjalnych, zajęcie stanowiska w sprawie zasiłków rodzinnych odwleka do czasu sprawdzenia tematu przez ekspertów. Chce on uniknąć sytuacji, że zróżnicowane wypłaty zostaną wycofane przez Unię Europejską.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Księgowość dla spółki

Pełna księgowość dla spółek - usługa realizowana przez Kancelaria Clear
Polska - Warszawa 2021-07-05 Dodał: Arkadiusz Boruc Usługi finansowe Zobacz ofertę

BMW leasing

BMW Auto Premium to autoryzowany serwis BMW z siedzibą w Rzeszowie. Firma zajmuje się bieżącą obs...
Polska - Świlcza 2021-06-30 Dodał: BMW Auto Premium Handel, Usługi finansowe, Samochody osobowe Zobacz ofertę

Spawarki TIG - Paton

Paton.pl to sklep internetowy firmy MasterWeld Sp. z o.o., gdzie dostępne są wszelkiego rodzaju s...
Polska - Rzeszów 2021-06-23 Dodał: MasterWeld Sp. z o. o. Handel, Budownictwo Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert