Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuUsługi opieki 24-godzinnej przeżywają boom

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: | 2014-10-31 12:14:22
aktualności

Odkąd rząd na przełomie 2007/2008 opodatkował branże opieki nad osobami starszymi, koszty drastycznie wzrastają. Model 24-godzinnej opieki cieszy się dużą popularnością z powodu swojej atrakcyjności cenowej. Dla wielu jest on jedynym rozwiązaniem.

Odkąd rząd na przełomie 2007/2008 opodatkował branże opieki nad osobami starszymi, koszty drastycznie wzrastają. Model 24-godzinnej opieki cieszy się dużą popularnością z powodu swojej atrakcyjności cenowej. Dla wielu jest on jedynym rozwiązaniem.

 

Tzw system dwudziestoczterogodzinny był najczęstszym powodem do dyskusji i nieporozumień po nowym rozdaniu politycznym i koalicji SPÖ – ÖVP w 2007 roku, tymczasem dzisiaj nie można sobie wyobrazić funkcjonowania austriackiego systemu opieki bez powyższego modelu. Jak informuje federalne Ministerstwo Spraw Socjalnych i Pracy, już około 40 tys. pracowników zarejestrowanych jest jako opiekunowie seniorów.

Projekt ustawy nakładającej odpowiedni podatek i jednocześnie legalizujący branże opieki, opanowaną w znacznej mierze przez siłe roboczą z Czech, Słowacji czy Węgier nie został przyjęty, w tamtym czasie, jednogłośnie. W międzyczasie, wobec rosnących cen, rząd porzucił możliwość całościowego finansowania sektora opieki, w zamian czego opracowano model dwudziestoczterogodzinny pozwalający państwu na kontrole przy jednoczesnej minimalizacji kosztów – w kosztach partycypują zainteresowani i państwo poprzez programy wsparcia. Powodem dla, którego zdecydowano się na nowe regulacje był szum i niezadowolenie jaki powstało w 2006 roku, przed wyborami parlamentarnymi, z powodu coraz większej obecności nielegalnej siły roboczej, znajdującej zatrudnienie przy opiece nad osobami starszymi. 

Wydatki w początkowej fazie nowego systemu wynosiły 9 milionów euro, tymczasem dzisiaj wynoszą już ponad dziesięć razy więcej. Stanowi to dowód jak wielkim zainteresowaniem i akceptacją cieszy się system dwudziestoczterogodzinny.

Istnieją dwa główne powody dla których system cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Po pierwsze, w wielu przypadkach, opieka i wsparcie we własnym domu odpowiada samym zainteresowanym, którzy mogą w dalszym ciągu żyć wśród własnej rodziny, gdzie czują się najlepiej. Drugim powodem jest aspekt finansowy. Ewentualna przeprowadzka do domu opieki wiąże się najczęsciej z całkowitym pozbawieniem się emerytury. Z reguły nawet cała emerytura okazuje się niewystarczająca. Należy również zwrócić uwagę, że dostęp do własnego majątku, w przypadku systemu dwudziestocztergodzinnego, jest o wiele szerszy niż w przypadku domów opieki.

Dodać należy również, że model 24h świetnie funkcjonuje również na wsi. W przypadku domów opieki, mieszkańcy mniejszych miejscowości zmuszeni byli przeprowadzać się do większych miast oddalonych nawet o kilkadziesiąt kilometrów od ich rodzinnychmiejsc. W ramach wprowadzonego systemu, problem ten nie istnieje. Pomimo tego największe zainteresowanie odnotowywuje się w obszarach miejskich. Domy opieki w celu maksymalizacji zysków, przyjmują jak najwięszą liczbę osób co prowadzi do znacznego ograniczenia przestrzeni życiowej dla seniorów wobec czego większość z nich preferuje jednak własny dom.  

Znakomita większość zatrudnionych w branży działa samodzielnie co było cierniem w oku przedstawicieli austriackich związków zawodowych (ÖGB). Próbowali oni przeforsować pomysł specjalnych uprawnień dla świadczących takie usługi, jednak pomysł ten nie znalazł uznania w oczach ministra spraw socjalnych Rudolfa Hundstorfera (SPÖ) gdyż groziło to znacznym zwiększeniem kosztów przy jednoczesnym spadku zainteresowania.

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Księgowość dla spółki

Pełna księgowość dla spółek - usługa realizowana przez Kancelaria Clear
Polska - Warszawa 2021-07-05 Dodał: Arkadiusz Boruc Usługi finansowe Zobacz ofertę

BMW leasing

BMW Auto Premium to autoryzowany serwis BMW z siedzibą w Rzeszowie. Firma zajmuje się bieżącą obs...
Polska - Świlcza 2021-06-30 Dodał: BMW Auto Premium Handel, Usługi finansowe, Samochody osobowe Zobacz ofertę

Spawarki TIG - Paton

Paton.pl to sklep internetowy firmy MasterWeld Sp. z o.o., gdzie dostępne są wszelkiego rodzaju s...
Polska - Rzeszów 2021-06-23 Dodał: MasterWeld Sp. z o. o. Handel, Budownictwo Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert