Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuGroźba spadku cen zbytu art. żywnościowych w Austrii.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: | 2014-09-08 12:30:28
aktualności

Po wprowadzeniu przez Rosję embarga na żywność importowaną z Unii Europejskiej austriacka gospodarka rolna walczy z załamaniem cen wielu produktów, w szczególności wieprzowiny. Wprowadzone sankcje dotyczą w Austrii głównie ubojni, które eksportowały do Rosji duże ilości mięsa.

       Po wprowadzeniu przez Rosję embarga na żywność importowaną z Unii Europejskiej austriacka gospodarka rolna walczy z załamaniem cen wielu produktów,       w szczególności wieprzowiny. Wprowadzone sankcje dotyczą w Austrii głównie ubojni, które eksportowały do Rosji duże ilości mięsa.

       Dla przykładu dyrektor zakładu mięsnego „Alpenrind” w Salzburgu – Roland Ackermann liczy, że jego firma poniesie ogromne straty. Poza państwami Unii Eurepejskiej Rosja była jednym z trzech największych odbiorców mięsa dostarczanego przez ten zakład. Szacuje się, że z upływem czasu szkody będą się zwiększały, ponieważ brak jest nowych rynków zbytu.

      Dla niektórych austriackich przedsiębiorstw zakaz eksportu do Rosji obowiązuje już od marca. Właściciele części z nich magazynowali mięso z nadzieją późniejszego wywozu, jednak oczekiwania te nie zostały spełnione – wypowiada się przewodniczący Spółdzielni Mięsnej – Johann Schlederer. Spadek cen obserwuje się już od dwóch lat i nie jest spowodowany tylko i wyłącznie zakazem importu żywności do Rosji, ale również zwiększonymi restrykcjami weterynajnymi. Problem ten dotyczy nie tylko austriackiego rynku zbytu, ale i całej Eurpy.

       Na terenie Austrii działa 25 tys. ubojni, z czego 15 tys. boryka się ze spadkiem cen. Straty powstałe w okresie od marca do lipca br. szacuje się na ok. 25 milionów euro. Zdaniem austriackiej prasy fundusz kryzysowy Unii Europejskiej planuje przeznaczyć na rekompensaty za poniesione szkody do 400 milionów euro, jednak jak twierdzą eksperci, twota ta nie będzie wystarczająca na odszkodowania dla całej Europy. Rozmowy na ten temat odbywają się już w Brukseli, informuje Magdalena Rauscher-Weber – rzeczniczka ministra rolnictwa Andräa Rupprechtera.

       Austria stara się nie tylko o wypłatę odszkodowania ale także o znalezienie ewentulanych nowych rynków zbytu. Oddział specjalny „die Taskforce” obraduje już od pewnego czasu w tej kwestii. Największe straty, związane z obniżką cen produktów dotyczą w szczególności rolników produkujących mięso oraz owoce i warzywa.

Coraz częściej podnoszone są też obawy, że powstała sytuacja może spowodować spadek cen artykułów objętych sankcjami Rosji.

 

„ Wirtschaftsblatt”

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Księgowość dla spółki

Pełna księgowość dla spółek - usługa realizowana przez Kancelaria Clear
Polska - Warszawa 2021-07-05 Dodał: Arkadiusz Boruc Usługi finansowe Zobacz ofertę

BMW leasing

BMW Auto Premium to autoryzowany serwis BMW z siedzibą w Rzeszowie. Firma zajmuje się bieżącą obs...
Polska - Świlcza 2021-06-30 Dodał: BMW Auto Premium Handel, Usługi finansowe, Samochody osobowe Zobacz ofertę

Spawarki TIG - Paton

Paton.pl to sklep internetowy firmy MasterWeld Sp. z o.o., gdzie dostępne są wszelkiego rodzaju s...
Polska - Rzeszów 2021-06-23 Dodał: MasterWeld Sp. z o. o. Handel, Budownictwo Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert