Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuSpółka akcyjna

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-09 13:08:36
austria, spółki, gospodarka

Utworzenie oraz prowadzenie spółki akcyjnej jest kosztowniejsze niż spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W przeciwieństwie do spółki z o.o., spółka akcyjna musi mieć radę nadzorczą.

 

Statut spółki akcyjnej (Satzung) musi być poświadczony notarialnie (notarielle Beurkundung). Możliwe jest założenie spółki przez jednego wspólnika. Imię, nazwisko oraz adres wspólnika muszą być zarejestrowane w Rejestrze Handlowym. Dane te są ujawniane w wyciągach z tego Rejestru.

Rejestracja spółki akcyjnej, od momentu złożenia wniosku do czasu rejestracji w Rejestrze Handlowym (Firmenbuch), trwa z reguły cztery tygodnie.

Minimalny kapitał zakładowy (Grundkapital) w przypadku spółki akcyjnej wynosi 70 tys. euro. Statut musi określać, jakiego rodzaju akcje (imienne/na okaziciela) będą emitowane.

W skład zarządu (Vorstand) wchodzi jedna osoba lub więcej. Członkowie zarządu nie muszą być obywatelami Austrii ani posiadać obywatelstwa europejskiego. Nie jest wymagane również legitymowanie się miejscem zamieszkania w Austrii. Osoba prawna nie może zostać wybrana do zarządu.

Utworzenie rady nadzorczej jest obowiązkowe. W jej skład musi wchodzić przynajmniej trzech przedstawicieli akcjonariuszy. Członkowie rady nadzorczej nie biorą udziału w zarządzaniu i reprezentacji spółki akcyjnej. Posiedzenia rady nadzorczej muszą odbywać się regularnie, przynajmniej cztery razy w roku.

Walne zgromadzenie akcjonariuszy (Hauptversammlung) odbywa się raz do roku. Protokół ze zgromadzenia musi zostać sporządzony przez obecnego na nim notariusza.

W związku z założeniem spółki należy uiścić podatek od spółek (Gesellschaftsteuer) w wysokości 1 proc. kapitału akcyjnego.

Ponadto, należy uiszczać podatek dochodowy od osób prawnych (Körperschaftsteuer) ze stawką 25 proc. Minimalna stawka tego podatku wynosi 3500 euro.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Księgowość dla spółki

Pełna księgowość dla spółek - usługa realizowana przez Kancelaria Clear
Polska - Warszawa 2021-07-05 Dodał: Arkadiusz Boruc Usługi finansowe Zobacz ofertę

BMW leasing

BMW Auto Premium to autoryzowany serwis BMW z siedzibą w Rzeszowie. Firma zajmuje się bieżącą obs...
Polska - Świlcza 2021-06-30 Dodał: BMW Auto Premium Handel, Usługi finansowe, Samochody osobowe Zobacz ofertę

Spawarki TIG - Paton

Paton.pl to sklep internetowy firmy MasterWeld Sp. z o.o., gdzie dostępne są wszelkiego rodzaju s...
Polska - Rzeszów 2021-06-23 Dodał: MasterWeld Sp. z o. o. Handel, Budownictwo Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert