Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuOdliczenia i ulgi

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-09 13:47:13
austria, podatek, ulga

Nie wszystkie wynagrodzenia i świadczenia uzyskane w Austrii są opodatkowane. Obowiązkowi temu nie podlegają np. świadczenia rodzinne, takie jak Kinderbetreuungsgeld oraz Familienbeihilfe.

 

 

Wolne od podatku są również renty wypadkowe, dodatki opiekuńcze czy napiwki. Także wygrane w Lotto są zwolnione z podatku.

W Austrii mamy możliwość wielu odliczeń zarówno od dochodu, jak i od podatku. Do najważniejszych z nich należą:

  • koszty utrzymania podwójnego gospodarstwa domowego ze względu na pracę oraz koszty dojazdów do rodziny (żona, dzieci)
  • poniesione koszty delegacji (gdy nie otrzymaliśmy od pracodawcy wolnych od podatku kwot na pokrycie tych kosztów)
  • koszty narzędzi oraz ubrań roboczych
  • koszty kursów i przeszkoleń
  • koszty kursów językowych
  • literatura fachowa

Można także skorzystać z kwoty ryczałtu poniesionych kosztów (Werbungskostenpauschale), która wynosi 132 euro.

Należy pamiętać, że aby odliczyć koszty, należy mieć na to odpowiednie rachunki, faktury i kwity. Dokumentów potwierdzających poniesione koszty nie należy jednak wysyłać do urzędu, ale trzeba je przechowywać. Austriacki urząd skarbowy może się bowiem o nie upomnieć nawet po siedmiu latach.

Dla pracownika kluczowym dokumentem jest karta podatkowa (Lohnzettel), w której pracodawca powinien uwzględnić wynagrodzenie, zapłacone składki ubezpieczeniowe, podstawę opodatkowania, a także pobrany podatek od wynagrodzeń.

Nie każdy pracownik musi złożyć roczne zeznanie podatkowe (ArbeitnehmerInnenveranlagung). Obowiązek ten powstaje, jeżeli oprócz przychodów ze stosunku pracy, podatnik uzyskał przychody z umowy zlecenia lub o dzieło lub przy kalkulacji podatku od wynagrodzeń dane ulgi zostały wykazane w wysokości większej niż należna. Dla pierwszego przypadku termin złożenia zeznania upływa 30 kwietnia roku następnego, a w pozostałych przypadkach jest to 30 września roku następnego.

Ponadto, w ciągu pięciu lat od zakończenia roku podatkowego, urząd skarbowy może się zwrócić do nas z pismem o złożenie rocznego zeznania podatkowego za dany rok.